Як розмножувати орхідею фаленопсис

Як розмножувати орхідею фаленопсис

Розмножити фаленопсис вийде лише в тому випадку, якщо вона здорова, а також отримує необхідні поживні речовини, достатня кількість світла і вологи. Відмінною особливістю фаленопсисов є те, що цей вид орхідеї не має псевдобульб, що відповідають за накопичення поживних речовин. І якщо деякі орхідеї з псевдобульбами успішно розмножуються поділом кореневища, то для фаленопсисов такий спосіб неприйнятний.
У природному середовищі фаленопсіси розмножуються насінням і новими відростками, що з’являються після цвітіння.
Щоб фаленопсис почав швидше утворювати нові відростки, йому необхідний відповідний догляд і різниця нічний і денний температури (для цвітіння), причому нічний значення має бути не нижче 15 ° C … Після досить тривалого цвітіння настає період, найбільш сприятливий для розмноження. Початку зростання діток на квітконосах фаленопсиса сприяють підвищена температура (більше +28 … + 30 ° С) і висока вологість повітря, проте навіть у цих умовах сплячі бруньки пробуджуються НЕ всегда.Іногда “дітки” на квітконосі з’являються самі собою, а часом для їх появи необхідно простимулювати розмноження.

Якщо пощастило, і на квітконосі утворилися дітки, то залишають їх розвиватися до появи двох пар листочків і повітряних корінців довжиною від 5 см, потім обережно відокремлюють. Але при цьому слід враховувати, що розвиток діток може погано позначатися на материнській розетці, викликаючи деякі проблеми вегетації, тому потрібно особливо обережного поводження.

Як правильно простимулювати поява діток.
Щоб простимулювати поява діток, зі сплячих бруньок, що знаходяться на квітконосі, потрібно дуже обережно зняти вкривають їх лусочки, намагаючись не травмувати нирки. Потім сплячі бруньки обмазують гормональної цитокініновою пастою, внаслідок чого рослина починає незабаром давати потомство. Або помітні на квітконосі сплячі бруньки обертають вологим сфагнумом і обв’язують поліетиленом. Фаленопсис тримають в теплій і вологій атмосфері. Як тільки утворюються молоді пагони, поліетилен знімають, але мох можна залишити до появи коріння.
Пасту з необхідним вмістом цитокинина легко приготувати в домашніх умовах. Для цього 10 мг препарату кинетина або 6-БАП (6-бензамінопуріна) розчиняють в 1 мл води і змішують з 1 г ланоліну. Отриману суміш ретельно перемішують до утворення однорідної емульсії білого кольору.
Однократна обробка нирок на квітконосах фаленопсисов при температурі повітря +20 … + 22 ° С може гарантувати появу бічної гілки квітконосу. Щоб уникнути цього і викликати утворення вегетативних пагонів, слід оброблене рослина помістити в ізолятор з температурою повітря не нижче + 28 ° С. Через 3-5 днів обробку нирок можна повторити. Однак навіть під впливом 6-БАП дітки на квітконосах утворюються не завжди. Часто замість них розвивається бічна гілка квітконосу. Незважаючи на труднощі і погану відтворюваність результатів, багато квітникарі-аматори продовжують працювати в цьому напрямку.

Як доглядати за дитинкою фаленопсиса.
Деякі діляться досвідом, що не чекають появи коріння у діток, які живуть на квітковій стрілці материнської розетки. А з появою 4 листочків на дитинці її відділяють (оскільки стверджують, що у гібридних фаленопсисов дітки коріння не відпускають в такому стані і харчуються тільки за рахунок материнського куща). Зрізи на квітконосі і на дитинці опудривают товченим деревним вугіллям або корицею. Дитинку рекомендують підсушити протягом доби, після чого відкидають в дрібнофракційний субстрат, і вже в ньому очікують появи коренів. При цьому нижня пара листя фаленопсиса-дітки поступово жовтіє. Але обривати їх не можна, вони самі відпадуть, коли вичерпається баланс поживних речовин, до того часу вже можуть сформуватися перші корні.Лучше вкорінювати дитинку фаленопсиса в маленькій теплиці, оптимальна температура змісту дітки 22 … 25 градусів. Поява коренів йде дуже довго, іноді для стимулювання застосовує фітогормони, обприскуючи субстрат корневіном, Епін або гетероауксином. Листя дітки обприскувати гормонами не варто, інакше поява коренів затягнеться, а почнеться розвиток лістьев.Еще один спосіб, який застосовують для стимулювання коренів на діток, це близьке розташування до води. Беруть прозорі пластикові коробочки, плоский шматочок пінопласту, в якому роблять невелике заглиблення, і закріплюють на ньому нерухомо і надійно розетку фаленопсиса-дітки. В коробочку наливають воду, опускають “човник” з пінопласту з дитинкою, і закривають. Висока вологість і тепло ініціюють появу коренів швидше. З появою коренів, фаленопсіси пересаджують в кору і ростять, як доросле растеніе.Учітивая, що фаленопсіси на продаж вирощують і розмножують in vitro (лат. “В склі”), продавці не зацікавлені у подальшому житті рослини

Як розмножувати орхідею фаленопсис.
1.После цвітіння фаленопсис, відрізається біля самої основи цветонос, потім розрізає на кілька частин розміром по 3-4 см так, щоб в центрі кожного держака була спляча брунька. Всі зрізи ретельно обробляються порошком деревного або активованого вугілля, і живці укладаються в міні-тепличку у вологий мох-сфагнум. При температурі 25-28 ° C і підтримці високої вологості черешки успішно проростає. Ось ще порада – просто відрізати отцвеnшій цветонос і поставити його в воду з добривами на сонці, іноді бризкати доктор Фолі. Прокидаються майже всі сплячі бруньки і на них утворюються дітки.

2.Взрослие рослини, що мають велику розетку, можна розмножувати діленням цієї самої розетки. Для цього потрібно чистим гострим ножем або секатором відрізати верхівку фаленопсиса з кількома листками і повітряними коренями. Зрізи на обох частинах рослини також обробляються деревним вугіллям, а потім верхівковий держак висаджується в окремий горщик. При належному догляді держак успішно вкорінюється і через 2 – 3 роки перетворюється на повноцінне квітуче растеніе.За материнською рослиною продовжують ретельно доглядати і протягом декількох місяців у його заснування утворюються бічні бруньки, з яких розвиваються нові рослини. Як живці, так і підросли “дітки” висаджуються в стандартну для орхідей суміш соснової кори і моху-сфагнуму.