Як зменшити прояви симптомів алергії та астми?

Алергія та різноманітні її прояви свідчать про розлад імунної системи. Це ненормальна реакція людини на алергени – речовини, які зазвичай не є шкідливими та не становлять загрози. Вони можуть потрапити в організм через шкіру або при ковтанні чи диханні.

До поширених збудників алергії відносять пилок, цвіль, пилових кліщів, укуси комах, бактерії, віруси, деякі продукти харчування, рослини, медикаменти та навіть зміни умов навколишнього середовища – наприклад, надзвичайно високі чи низькі температури. 


Алергічні реакції можуть виявлятися на якійсь одній частині тіла або у вигляді певного симптому, як от тривалий нежить, чхання, висипи на шкірі, температура тощо. Такі реакції часто називають атопією чи атопічним синдромом – алергічною гіперчутливістю, що вражає ті частини тіла, які безпосередньо не контактують з алергенами. 

Алергія – це один із чотирьох типів прояву гіперчутливості людського організму. Найбільш поширені алергічні реакції – риніт, астма, екзема, контактні дерматити, кропив’янка, харчова алергія та реакція на укуси комах, наприклад, бджіл чи ос. 

Астма – це алергія з повільним перебігом, на яку страждають приблизно 300 мільйонів людей на усій планеті – майже 7% населення. Її можуть викликати пилок, пил, пилові кліщі, шерсть тварин чи пір’я, а також респіраторні інфекції (кашель. Застуда, бронхіт), тютюновий дим та інші забрудники повітря, деякі продукти чи ліки.

Загальні симптоми астми включають нічний кашель, частий відхаркувальний кашель, задишку, відчуття стискування у грудях, утруднення дихання, свист чи інші звуки під час вдихів та видихів. Наявність одного або кількох з цих ознак залежить від стадії розвитку захворювання. 


Щоб зменшити прояви симптомів алергії чи астми, можна вжити таких заходів:

  1. одягайте маску, коли косите траву, займаєтесь садівництвом або прибираєте у будинку; 

  2. намагайтеся не виходити на вулицю, коли у повітрі висока концентрація пилку, особливо вранці та у вітряні дні; 

  3. не відчиняйте вікна, коли у повітрі багато пилку, тобто у період цвітіння рослин; 

  4. позбудьтеся будь-яких кімнатних рослин, які можуть бути джерелом пилку, цвілі та пилу;
     
  5. якщо маєте можливість, не впускайте у житлове приміщення домашніх тварин, щоб в оселю не потрапили шерсть та хутро; 

  6. регулярно змінюйте постільну білизну: подушки, ковдри та одяг варто час від часу провітрювати та чистити, щоб у них не накопичувалися алергени, а білизну краще прати у гарячій воді; 

  7. вибирайте постільну білизну із бавовни або синтетичних тканин, але ні в якому разі не з шерсті чи з вовни; 

  8. зберігайте матраци, подушки та ковдри у поліетиленових пакетах; 

  9. намагайтеся уникати вдома килимів та м’яких меблів; 

  10. використовуйте фільтри для осушувача повітря та регулярно їх міняйте; 

  11. зведіть до мінімуму використання речовин, які забруднюють повітря у будинку: парфумованих продуктів, мила із сильним запахом, освіжувачів повітря, пом’якшувачів тканин, паперових рушників, шампунів, гелів для волосся, спреїв, кремів, дезодорантів, ароматизованих свічок тощо; 

  12. уважно читайте етикетки, коли купуєте їжу, що містить, наприклад, арахіс та подібні інгредієнти, молоко і молочні продукти тощо, оскільки вони можуть викликати алергію; 

  13. без крайньої необхідності не вживайте аспірин, пеніцилін та аналогічні медикаменти.