1. Щоб швидко вимити чайник або кавник, треба наповнити його водою, додати столову ложку питної соди, прокип’ятити, а потім обполоснути теплою водою.
2. Мити м’ясорубку набагато легше, якщо після м’яса пропустити через неї очищену картоплю або шматочок черствого хліба.
3. Не можна сушити м’ясорубку на вогні або гарячій плиті, від цього псуються ножі. М’ясорубка стане сухою, якщо пропустити через неї папір.
4. Білуватий осад всередині графина можна легко видалити, якщо налити в графин гарячу воду і додати 1 чайну ложку оцтової есенції, а через хвилину гарненько прополоскати графин чистою водою.
5. Фарфоровий посуд не слід мити гарячою водою. Від цього глазур руйнується і жовтіє.
6. Скляний посуд потрібно мити теплою водою. Для додання їй блиску у воду можна додати сіль і оцет з розрахунку 1 ст. ложка солі і 2 ст. ложки оцту на 1 літр води. Потім посуд слід обполоснути чистою водою, дати їй стекти і насухо витерти лляним рушником.
7. Дерев’яні ложки для кухні миють у розчині пральної соди, а потім промивати гарячою водою. Раз на тиждень дерев’яні ложки для кухні виварюють в розчині пральної соди (1 ст. Ложка пральної соди на 1 літр води), після чого споліскують холодною водою.
8. Освіжити пластмасову маслянку або Сирниця можна, промивши її содою.
9. Якщо винні келихи придбали трохи матовий відтінок, обполосніть їх холодною водою і насухо витріть зовнішню сторону.
10. Почистити потемніле срібло допоможе суміш з лимонного соку і попелу від сигарет. Після чищення срібло обполосніть і витріть насухо. Так можна чистити не тільки посуд з срібла, але й інші срібні речі (колечка, монетки, сережки). Ще один хороший рецепт чищення срібла: розрізати лимон на половинки і в часточку засунути срібну штучку, а позбутися темних плям на срібних речах допомагає відбілююча зубна паста.
11. Якщо щось пригоріло в каструлі, потрібно налити на дно холодної води і насипати солі. Через кілька годин можна легко видалити залишки їжі.
12. Щоб почистити пригоріла емальовану каструлю, потрібно залити її гарячою водою з додаванням ложки соди, залишити на час, а потім прокип’ятити – залишки їжі прекрасно відійдуть.