Чай – це великий напій всіх часів і народів. Коли в його склад входять не тільки чайні листи, але і ягоди, трави, квіти, плоди дерев, чай перейменовується в «тизан».
Чорна смородина
Смородина має особливий, ні з чим не зрівняний запах. Він трішечки терпкий, різкий і дуже насичений. Плоди чорної смородини багаті бурштиновою й лимонною кислотою, а також мікроелементами й вітаміном С. Чай, заварений на листах і плодах, корисний печінці й ниркам, а також допомагає пережити застуду.
Ромашка
Список захворювань, при яких рекомендується пити ромашковий чай, величезний. Серед них проблеми зі шлунком, спазми в кишечнику, підвищена кислотність, безсоння, нервозність. Мабуть, основна властивість ромашки – протизапальна.
Троянда
Пелюстки троянди містять каротин, вітаміни групи В, вітаміни К та С. Рожевий чай освіжає. Насолоджуючись цим божественним напоєм, ви допомагаєте організму впоратися із бронхітом, фарингітом, застудою, неврозами й стресами. Якщо у вас на дачі є троянди, зірвіть свіжу, не перецвівшу квітку вранці, коли повітря особливо чисте, а на пелюстках поблискує роса. Не промиваючи листки, висушіть їх і заваріть з них чай.
Лимонник
У післяопераційний період і при депресіях рекомендуються чай з лимоннику. Він корисний для підтримки чоловічих сил і при гіпертонії. Листи, пагони й самі ягоди надають чаю лимонний аромат, тому смак напою не особливо специфічний, адже багато хто з нас часто додають часточку лимона в чорний чай.
Бергамот
Чай з бергамота допомагає зняти нервову напругу та втому. Він дуже ніжний на смак і крім заспокійливої дії робить ще й омолоджує, тонізує шкіру, звужує пори й сприяє зникненню пігментних плям.
М’ята
Крім того, що надає бадьорість всьому організму, м’ятний чай знижує артеріальний тиск. Він стимулює роботу серцевого м’яза, знижує головний біль, поліпшує кровообіг. М’ятний чай, випитий увечері, допомагає розслабитися й швидко заснути, оскільки прекрасно знімає напругу.
Коли зважитеся зайти в аптеку або чайну крамницю й придбати трав’яний збір або тизан, поміркуйте, чи немає у вас алергії. Якщо переконалися, що все в порядку, пийте його без цукру або підсолоджуйте тільки медом. Дуже важливо спостерігати за собою, якщо погіршується самопочуття – цілком можливо, що на це вплинув чай, адже він є сильним засобом, до прийому якого потрібно ставитися акуратно. Краще «недопити», аніж «перепити».