Інший важливий критерій при підборі компонентів для змішаних посівів – здатність деяких рослин відлякувати шкідливих комах. Так, цибуля діє на павутинового кліщика, махорка на капустяну муху, часник і полин на хрестоцвітних блішок, помідори на медяницю і огнівку. Запах селери відлякує капустяну муху.
Борються з шкідливими комахами і за допомогою диких рослин. Для цього городники використовують настої. Наприклад, препарат з суцвіття ромашки відлякує і навіть губить багато шкідників саду і городу. Для приготування препарату суцвіття ромашок збирають і висушують. Після чого їх розмелюють в тонкий порошок, змішують з рівною кількістю дорожнього пилу (бажано зібраною не поблизу від промислових підприємств і жвавих автомагістралей). Для обприскування беруть 200 г порошку, розмішують у малій кількості води і доливають водою до норми (10 л).
Цей препарат абсолютно нешкідливий, і їм можна обробляти культури навіть перед самим збиранням врожаю.
Проти тлі і павутинового кліща, які шкодять огіркам і капусті, рослини обприскують настоєм картоплиння (картопляного бадилля). Для цього 1,2 кг подрібненої зеленої маси настоюють 2-3 години в 10 л води і проціджують. З цією ж метою можна використовувати відвар пасинків і бадилля помідорів. При цьому беруть зеленої маси в розрахунку 40 г на 1 л води і, подрібнивши, кип’ятять на повільному вогні 30 хв. Один стакан отриманого таким чином відвару вистачить на 1 л води. У готовий відвар додають 30 г мила або прального порошку і обприскують рослини. Проти тлі і кліща допомагають ще настої з цибульного лушпиння, ромашки, тютюну, часнику, деревію, коріння кінського щавлю і листя кульбаби. Приведемо декілька варіантів змішаних і ущільнених посівів городних культур, які і рекомендуємо випробувати на своїй ділянці.
Помідори, шпинат в цьому варіанті сприятливо впливають на інші культури. На гряді шириною 1 м в серпні висаджують суницю в два ряди на відстані 50 см, між ними навесні наступного року сіють овочі.
Посередині гряди в один ряд висівають кріп і через 1 м в ряду висаджують по одній рослині помідора. Зліва від цього ряду висівають крес-салат (один ряд), а справа – шпинат (теж один ряд), на краях гряди – петрушку і чабер однорічний. Першим дає продукцію крес-салат, потім – шпинат і кріп. Після цього овочеві рослини, які залишилися, починають швидко розвиватися. Чабер використовують в їжу як в свіжому, так і в сушеному вигляді, тому прибирають його в міру необхідності. Восени зрізують зелень, що залишилася, для сушки.
Всі ці культури уживаються чудово. До того ж цибуля захищає моркву від морквяної мухи. На грядці шириною 1 м послідовно засівають 13 рядів рослин, з них 3 ряди моркви, 4 ряди цибулі і 6 рядів шпинату. Коли відійде небезпека заморозків, вільне місце посередині гряди займають помідорами, висаджуючи розсаду на відстані 0,5-1 м один від одного.
На гряді шириною 1 м висівають петрушку в три, ряди, розташовуючи один ряд посередині грядки, а два інших – на відстані 5 см від краю гряди. У травні між рядами петрушки висівають броколі в 2 ряди. Відстань між рослинами у ряді 45 см, а між рядами – 60 см. Після відрощування зелени петрушку проріджують, щоб в рядку висадити розсаду качанового салату на відстані 30-45 см один від одного.
На гряді висівають два рядки огірка на відстані 60 см один від одного, а між ними і по краях гряди – кріп. Сумісне вирощування цих культур не тільки добре позначається на їх зростанні і врожайності, але дозволяє при збиранні огірків відразу ж зрізати і необхідний для засолки кріп.
Треба мати на увазі, що в різних кліматичних зонах країни набір культур і схеми ущільнених посівів можуть розрізнятися.
Звичайно, для обробки овочів в змішаній культурі потрібний оброблений, удобрений ґрунт. Перш за все, шар компосту розподіляють по всій поверхні грядки і граблями перемішується з ґрунтом. Компост не можна закопувати в ґрунт, його краще наполовину змішати з підготовленим торфом. Як додаткове живлення застосовуйте різні суміші мінеральних добрив. Де ґрунт заправляють торфом, там додаткове добриво (калій) вносять за 2-3 тижні до висіву насіння.
http://bizslovo.org