З часів турецького володіння тутешніми землями залишилися підземні склади, так звані турецькі міни. При необхідності боєприпаси, що зберігаються там, підривалися, змітаючи з лиця землі цілі фортеці, захоплені ворогом. Є штольні, галереї, збудовані в ХІХ столітті групою французьких інженерів під керівництвом Ракура. Після Кримської війни середини ХІХ століття Миколаїв був потужною військовою фортецею, де в підземеллях зберігалися продукти, військові припаси, зброю. За різними версіями підземні ходи йдуть під річками в різні кінці. Входи в підземелля сьогодні використовуються жителями як сараї, підвали, холодильники, а особливо заповзятливі розміщують в них кафе та бари.
Старожили розповідають як в 30 – 40 роки ХХ століття було багато історій про подорожі цікавих хлопців по підземних галереях міста. Не мало оповідань і про тих сміливців або групах, які, пішовши в підземелля, вже ніколи не вийшли на сонячне світло. Що з ними стало, чи потрапили вони під обвал, або заблукали в багатоповерхових галереях, назавжди залишиться таємницею.
Ті нечисленні дослідники, що побували в катакомбах Миколаївщини, розповідають дивні речі. У темних галереях вирубані в стінах саркофаги. Загадкові написи на стінах на невідомих мовах. Серед них слово “Боуг” (Бог?, Річка Буг?). Є знаки староєврейської мови. Є стрілки, різні покажчики і багато іншого. Під темним склепінням знаходять зброї різних часів, кістки людей і коней.
Сьогодні майже всі входи в підземелля замуровані, засипані, заповнені водою, а деякі печери мають властивість таємниче “зникати”. Частина дослідників впевнені, що Миколаївські катакомби мають ознаки паранормальних явищ, в тому числі зміни простору і часу.
Живі розповіді про те, як по підземеллях турки здійснювали безкарні набіги на колишню свою територію і забирали в рабство захоплених бранців і місцевих красунь. У 30 – 40-х роках існувала банда, що здійснює безкарні злочини, вміло користуючись системою підземних ходів і несподівано з’являючись то тут, то там. Не забута легенда про німецьких катакомбних солдатах, хто здався радянській владі тільки в 1947 році.
Розбурхують уяву історії про золотій кареті, турецьких скарбах, підземних храмах, оброблених дорогоцінними каменями і т. д. Однак єдине, що можна сказати з повною достовірністю, це те, що миколаївські катакомби, незаймані ні війнами, ні революціями. Вони зберігають у собі масу таємниць, розгадка яких пов’язана з небезпекою і подорож по загадковому підземному світу інакше, як екстремальним не назвеш.