22 грудня в історії України та світу.

Свята:

День енергетика — професійне свято працівників енергетики та електротехнічної промисловості України, день визнання заслуг працівників енергетичної промисловості в економічному розвитку, удосконалюванні й підтримці повсякденного життя населення. Відзначається щорічно 22 грудня.

Свято було встановлено Указом Президії Верховної Ради СРСР від 23 травня 1966 року на згадку про прийняття Державного Плану Електрифікації Росії (рос. ГОЭЛРО) на VIII Всеросійському з’їзді Рад в 1920 році. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 1 листопада 1988 року День енергетика був перенесений на третю неділю грудня. Зараз у Росії свято відзначається 22 грудня.

Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно з Указом Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.

День працівників дипломатичної служби – професійне свято України. Відзначається щорічно 22 грудня.

Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно з Указом Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.

Події:

69 — Після тривалої громадянської війни на чолі Римської імперії став Тіт Флавій Веспасіан, засновник династії Флавіїв
1216 — Папа Римський Гонорій III затвердив орден мандрівних проповідників (домініканців), заснований іспанським ченцем Домініком 1215 року.
1790 — У ході російсько-турецької війни 1787—1791 рр. російські війська взяли штурмом фортецю Ізмаїл, що фактично визначило перемогу росіян у цій війні
1845 — У Філадельфії (США) вперше продемонстровано роботу першого синтезатора голосу, створеного німецьким винахідником Йозефом Фабером
1882 — Помічник американського винахідника Томаса Едісона, Едвард Джонсон придумав ялинкову електрогірлянду і прикрасив нею ялинку в себе вдома на Різдво.
1894 — Військовий суд в Парижі оголосив вирок у сумнозвісній «справі Дрейфуса».
1895 — Німецький фізик Вільгельм Рентґен опромінив руку своєї дружини «Х-променями», отримавши один із перших у світі рентґенівський знімок (найперший отримав український фізик Іван Пулюй)
1905 — Початок грудневого збройного повстання в Москві.
1917 — Голова уряду Української Народної Республіки Володимир Винниченко підписав розпорядження про створення Генерального секретарства з міжнародних справ. Очолив Генеральне секретарство Олександр Шульгін. З 2000 року цей день щорічно відзначається в Україні як День дипломата
1917 — Мала Рада Української Народної Республіки ухвалила закони про Головну скарбницю та Державний банк України
1917 — У Харкові відбувся заколот проти Української Народної Республіки, встановлено більшовицьку владу і скликано III екстрений з’їзд рад Донецько-Криворізького басейну
1917 — Конгрес США ввів у країні «сухий закон».
1918 — У Києві командир Осадного корпусу січових стрільців Євген Коновалець видав наказ про заборону антидержавної агітації
1919 — Всеукраїнський революційний комітет видав тимчасове положення про організацію радянської влади в Україні
1938 — Біля берегів Південної Африки спіймали першу латімерію (найдавнішу зі сучасних риб)
1941 — британський прем’єр-міністр Вінстон Черчілль прибув до Вашингтона для переговорів з президентом США Франкліном Рузвельтом щодо об’єднання англо-американських зусиль і вироблення спільної стратегії у війні проти Німеччини та Японії. Наслідком переговорів стало створення «Об’єднаних Націй»
1947 — Установчі збори Італії ухвалили першу республіканську конституцію
1971 — Генеральна Асамблея ООН затвердила рішення Ради Безпеки про призначення австрійського дипломата Курта Вальдгайма на посту Генерального секретаря ООН, на якому він пробув два терміни до 1982 року
1972 — У Білій Церкві на комбінаті шин і гумовотехнічних виробів випущено першу продукцію.
1988 — Південно-Африканська Республіка підписала з ООН угоду, згідно з якою отримала незалежність остання в Африці колонія — Намібія
1989 — У Румунії перемогла народна революція, спрямована проти режиму Ніколае Чаушеску, до влади прийшов Фронт національного порятунку
1989 — За згодою між керівниками Західної та Східної Німеччини вперше після зведення «берлінської стіни» Бранденбурзькі ворота були відкриті для вільного проходу через них громадян обох держав.
1993 — Парламент Південно-Африканської Республіки ухвалив тимчасову конституцію, що поклала край політиці апартеїду.
1999 — на посту прем’єр-міністра України затверджено колишього голову Національного банку Віктора Ющенка.

Народилися:

1702 — Жан Етьєн Ліотар, швейцарський художник († 1789).
1744 — Данило Самойлович (Сушковський) (†1804), український і російський медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
1815 — Люсьєн Петіпа, французький балетний танцюрист і балетмейстер (†1898).
1823 — Жан Анрі Фабр, французький ентомолог та письменник (†1915).
1833 — Марко Вовчок (Марія Олександрівна Вілінська), українська .письменниця («Кармелюк», «Невільничка», «Інститутка»).
1856 — Френк Біллінґс Келлоґ, американський юрист, дипломат, державний діяч, лауреат Нобелівської премії миру († 1937).
1858 — Джакомо Пуччіні, італійський композитор, автор 12 опер («Манон Леско», «Богема», «Тоска», «Мадам Баттерфляй», «Турандот» тощо).
1872 — Каміль Ґерен, французький учений, один із творців протитуберкульозної вакцини († 1961).
1876 — Філіппо Томмазо Марінетті, італійський письменник, засновник і теоретик футуризму в європейській літературі та мистецтві († 1944).
1879 — Ганна Юрчакова, українська драматична акторка.
1937 — Едуард Успенський, російський письменник
1949 — Моріс і Робін Ґібб, австралійські музиканти, композитори, співаки, засновники гурту «Bee Gees».
1959 — Бернд Шустер, німецький футболіст і футбольний тренер.
1961 — Юрій Маленченко, російський космонавт українського походження (уродженець Світловодська Кіровоградської області)..
1966 — Дмитро Білозерчев, радянський гімнаст, триразовий олімпійський чемпіон (на кільцях, на коні й у командній першості).
1972 — Ванеса Параді, французька співачка і кіноактриса.

Помер:

1996 — Ляхович Микола Васильович, український історик.

Хай у цей чудовий день всім вам щастить!