Легенда Говерли №1
Барон Янош Нодь з далекого міста довідався, що ніхто з угорців ще не був на найвищій, тоді ще безіменній горі в Карпатах. І надумав він першим підкорити вершину і назвати її своїм ім’ям. Взяв із собою двадцять сильних слуг, кожен зі слуг взяв двох коней для себе і для продовольства і спорядження і рушив у дорогу.
Вся Угорщина знала про похід Нодя він мав принести славу не тільки підкорювач вершин, а й державі. А про те, що на вершині гори давно побували прості селяни ніхто й не згадував.
Дні не поспішаючи минули. Аж через місяць доїхав Нодь до невеличкого карпатського села, що загубилося в горах і здивувався. Чи справді так важко дістатися до її вершини. До неї ж рукою подати!
Літнє сонце нестерпно пекло, але тінь хвойних дерев охолоджують і коней, і подорожніх. Цілих два дні витратили люди, щоб дійти до підніжжя гори, дуже втомилися, і ще два дні відпочивали від дороги.
І ось настав той день, коли Нодь вирушив на гору, залишивши трьох чоловіків в таборі, який вони розбили під горою. Довго вони карабкалісь вгору, але погода ніби благословляла їх на цей похід небо: було чисте-чисте без єдиного хмарини на небосхилі. За час походу у кого-то прохуділась взуття, кто-то потрапив в зуби до вовк, одного слугу Нодь пристрелив (той поскаржився, що втомився). Вже день хилить до вечора, коли змучені люди вийшли з лісу. Перед ними розстилають долина, яка здавалося сягала неба.
Не відчував утоми тільки Нодь, як божевільний він летів до своєї “мети” і не помітив, як небо застелити темні хмари. Прийшов в себе тільки тоді, коли пішов густий сніг, подув холодний вітер. Не встигли “мандрівники” сховатися, як піднялася страшна буря. Напрасно Нодь зупиняв слуг, рятуючись люди розбіглися хто куди. Лише третина людей повернулася до табору. Вони були змучені, голодні та дуже замерзли. Інші загинули в бурані. НЕ повернувся й барон Янош Нодь.
Говерла. Говерла, говорили ті, хто повернувся. По-мадярскі, це означало, що вершина вся у снігу. Такого дива, люди які прийшли з мадярской рівнини ще не бачили: серед літа сніг. З того часу і названа гора сніжною горою. А вона й справді сніжна, погода змінюється кілька разів на день, і сніг лежить у багатьох западинах навіть влітку!
Є й інша легенда чому ця гора називається Говерлою.
Легенда Говерли №2
В одному селі жив хлопець, якого прозвали Прут. Как-то заробив він у горах і вирішив не йти додому, а заночувати прямо в лісі. Знайшов собі високу струнку ялина і розташувався під нею. І йому приснився дивний сон ніби прийшла до нього дівчина вся в зеленому і гладить по голові і співала пісню. Він простягнув до неї руки, але вона зникла. Прокинувся, а поруч нікого, тільки на їли зелена стрічка висить. Дівчина запала йому в душу і вирішив він її знайти. На наступний день влаштувався під той же елью, тільки вже не спав. Вже стемніло, коли він побачив, що прямо з-під землі з’явилася дівчина і пішла до того місця де ховався Прут. Тільки вона підійшла до дерева, як хлопець вискочив і обійняв її. Коли він запитав як її звати, дівчина відповіла, що Говерла. Після тієї ночі Прут вже майже не з’являвся вдома. Він весь час проводив у горах, так як полюбив Говерлу, а вона його. Однак Говерла була дочкою одного гірського царя, і не могла спуститься до людей. Коли ж батько дівчини дізнався про її любові до Прута, то прокляв її. Говерла вже не могла жити без коханого, тому кинулася в прірву з обриву.
А вранці люди побачили, що на місці обриву стоїть висока гора. Довго Прут шукав свою кохану. І одного разу почув її голос, який кликав його. Він пішов на звук. Більше до людей він не повернувся, але з тих пір з’явилася близько гори річка. Люди назвали гору Говерлою, а річку Прутом.
А ось інший варіант цієї легенди.
Легенда Говерли №3
Полюбив Прут Говерлу. Ця любов була радісною для обох. Говерла була дочкою Царя гір і не могла, просто не мала права любити хлопця. Але любов не можна сховати від людських очей. Дізнався про це Цар. Заборонив Говерлі ходити на побачення до Прут. Але сила любові була вище заборони батька і Говерла бегала потайки до Прут. Але дізнався про це Цар і сховав Говерлу. Вранці прокинулися люди і побачили нову вершину, повністю укриття снігом, неначе білою шапкою. Це була Говерла, яку батько завдяки чарам, перетворив на гірську вершину. Довго шукав Прут кохану, поки не зустрів в горах старика. Він йому сказав:
Якщо хочеш свідеться з Говерлою потрібно йти на схід на вершину гори і якщо встигнеш до сходу сонця гора знову стане твоєї коханої. І пішов Прут. Продірался крізь чащу, мочіл ноги в гірських потоках. Ось і сонце сходить, а хлопець не встигає дійти до вершини. Сів він під ялина і гірко заплакав. Ось з цього місця де він плакав, потекла річка, яку люди називають Прутом, а гору люди назвали Говерлою.