Як урятувати картоплю від колорадського жука ?

Колорадський жук був названий так тому, що в 1859 -му році він знищив величезний урожай картоплі в штаті Колорадо, США. Однак спочатку він з'явився не там, а в Південній Мексиці.

Дорослі особини колорадського жука такого ненависного вам, зазвичай зимують у грунті на глибині десь 20-30 см. По весні жуки вибираються на поверхню і відразу починають активно поїдати самі молоді листочки картоплі.

Самка відкладає до 400 жовтувато-помаранчевих яєць, завдовжки приблизно 1,5 мм. Зазвичай яйця відкладаються купками (близько 30 яєць) на нижню сторону листка.

Дуже швидко з яєць з'являються личинки, що мають червоно-оранжевий колір з темними точками на спині. Личинки починають активно харчуватися листям картоплі, причому так, що від усього бадилля залишаються лише одні прожилки. Передлялечки падають на землю, зариваються в ґрунт на кілька сантиметрів, після чого личинки стають дорослими колорадськими жуками. Потім цей цикл повторюється знову.

Найбільш відомі методи винищення шкідливих комах – агротехнічний, механічний , фізичний, біологічний і хімічний.

Агротехнічний метод боротьби з колорадським жуком заснований на застосуванні таких агроприйомів , які покращують ріст і розвиток рослин, що сприяє підвищенню їх стійкості до пошкоджень ; а тим самим ускладнюють і погіршують умови життя шкідника, зменшують його чисельність.

Шкідливість колорадського жука зменшується, якщо посаджені здорові та якісні бульби, налагоджений оптимальний та агротехнічні грамотний догляд за посадками.

Наприклад , якщо в період яйцекладки жуків рослини високо підгорнути, то яйця і личинки на нижніх листках будуть засипані землею і частково загинуть. Розпушування міжрядь через 3-4 дні після відходу личинок у грунт травмує розвиваються лялечок і порушить умови їх розвитку . При перекопуванні грунту восени на глибину 25-30 см також гине багато личинок. Разом з зтим збирають і знищують викопаних з землі і дорослих жуків.

Важливою підмогою агротехнічному методу боротьби з колорадським жуком є вирощування стійких сортів картоплі.

Механічний методом боротьби з жуком важливо своєчасно виявити його, зібрати і знищити . Для цього, як тільки почнуть з'являтися сходи картоплі, треба регулярно і ретельно оглядати не тільки рослини , але й навколишнє ґрунт. Знайдених жуків, яйцекладки і личинки зібрати в посуд з насиченим розчином кухонної солі, формаліну або гасу і знищити .

Фізичний метод заснований на використанні високих і низьких температур, ультразвукових коливань, струмів високої частоти, радіаційних випромінювань, за допомогою яких погіршується життя шкідника і навіть настає його загибель. Однак цей метод ще мало поширений і унаслідок його складність і дорожнечу не доступний городникові .

Біологічний метод – один з перспективних і безпечних в боротьбі з жуком . Він заснований на використанні хижих і паразитичних комах, мікроорганізмів і навіть птахів.

На присадибних ділянках дозволено застосовувати тільки бітоксибациллін. Препарат біологічний , безпечний для корисних комах , в тому числі бджіл.

Застосовують проти личинок колорадського жука – в період масового їх появи.

На 10 л води беруть 40-100 г препарату і обробляють цим розчином до 200 м ² (дві сотки) посівів ( 0,5 л на 10 м ² ) .

Кратність обробок залежить від кількості популяцій шкідника, а інтервал між обробками – від інтенсивності утворення личинок і температури повітря . При середньодобовій температурі +20 ° С він дорівнює 6-7 дням , а нижче +20 ° С – 8-10 дням. Останню обробку проводять за 5 днів до збирання картоплі.

Ранні сорти обприскують при виявленні яйцекладок і через 3-4 тижні , коли з'являться личинки, середні та пізні сорти – при появі личинок і масовому виході жуків.

Багато городників тримають на варті картоплі курей- цесарок . Вони постійно очищають посадки картоплі від смугастого шкідника.

Попіл
Для захисту картоплі від жука застосовують і деревний попіл. Як тільки кущ картоплі сформується, не чекаючи появи личинок, його обприскують зольним розчином. Для цього 2 л золи розмішують в 10 л води і додають туди 40 г господарського мила. Потім вже 1 л отриманого розчину розбавляють 9 або 10 л води і використовують для обприскування.

Згубно діє на колорадського жука і звичайне запилення картоплі попелом . Через день – другий після цієї процедури гинуть не тільки личинки, а й багато дорослі особини .

Беруть 150-200 г дрібно нарізаної полину і 1 склянка деревної золи , заливають 3 або 5 л гарячої води , настоюють 2-3 години, проціджують і обприскують бадилля.

Приманки з картоплі для жуків.
Для цього бульби нарізують дрібними часточками , кладуть їх на добу в розчин сечовини ( 1:5) , а потім виймають з розчину приманки вранці і розкидають по ділянці, де планують посадити картоплю. Жуки, з'їдаючи приманку, гинуть. Розкидати такі приманки корисно і восени, коли з дільниці прибрані врожай і всі рослинні залишки.

Хімічні методи
Хімічний метод приваблює своєю надійністю, швидкістю дії, малої залежністю від метеорологічних факторів і стану популяції шкідника. Вже через кілька годин, рідше через 1-3 діб, можна забезпечити високий ступінь знищення жуків і личинок різного віку і запобігти втратам листкової поверхні рослин.

Ефективність обприскування посадок залежить від багатьох чинників – правильного вибору препаратів та їх поєднань, термінів проведення та кратності, способів обробки і застосовуваної апаратури, якості приготовлених робочих розчинів і рівномірності розподілу їх по поверхні рослин. Необхідно враховувати і те, що постійне і багаторазове використання одних і тих же препаратів викликає звикання до них шкідника , знижує ефективність .
Використовуючи будь-які препарати від колорадського жука, виконуйте інструкцію, що додається . Дрібниць у цьому питанні бути не може. Інакше разом з жуками ви завдасте шкоди собі і своїм близьким. Кращий час для обробок – масова поява личинок на кущах картоплі , коли вони виходять з нижньої сторони листа і розбрідаються по кущах . Дорослі жуки при загрозі небезпеки можуть на час перелетіти на інші ділянки, тому основна боротьба проводиться з личинками.

Чим же розрізняються препарати від колорадського жука ?
Препарати бувають контактної дії не вбираються в рослину, не накопичуються в бульбах . Вони діють лише тоді , коли потрапляють на покриви комах. При дощ і поливах вони змиваються водою , а у колорадських жуків вони швидко викликають звикання. Тому препарати контактної дії щорічно необхідно міняти на нові, більш сучасні .

Препарати системної дії більш ефективні, вони мають тривалий період дії, не змиваються дощем, не викликають у шкідника звикання, вимагають мінімального числа обробок. З препаратами системної дії слід звертатися особливо обережно. Їх токсична і канцерогенна діюча речовина, проникаючи всередину рослини, накопичується, тому застосовувати системні препарати для ранніх сортів картоплі не можна.

При роботі з хімікатами треба строго виконувати наступні правила безпеки .

До застосування хімоброботок не допускати осіб молодше 18 років, вагітних і годуючих жінок. Під час роботи з хімікатами не можна приймати їжу, пити, палити.

Не можна розбризкувати хімікати лійками , віниками та іншими пристосуваннями.

Вносити пестициди треба тільки за допомогою ранцевих або інших обприскувачів, в жарку погоду – в ранні ранкові та вечірні години при швидкості вітру не більше 3 м / сек.

Забороняється згодовувати тваринам бур'яни, виполоти з оброблених хімікатами ділянок, бадилля картоплі.

Щоб зберегти бджіл від впливу пестицидів, пасіку треба винести на відстань 5 км від оброблюваних ділянок або ізолювати будь-якими способами на 5 діб.

Останню обробку посівів картоплі треба проводити не пізніше ніж за 20 днів до збирання врожаю , а плодів і овочів – за 30 днів до збирання . Виходити на ділянки для поливу , прополки та інших робіт через 7-10 днів після обробки.