Якщо розбили градусник – що робити?

 

 

У першу чергу хотілося б відзначити , що якщо у термометра шкала червоного кольору , то це не ртуть , а підфарбований спирт. Відповідно демеркуризацію ( прибирання ртуті ) проводити немає необхідності , адже здоров'ю ніщо не загрожує. Якщо ж ви розбили ртутний медичний градусник , пам'ятайте головне – прибирати ртуть треба ретельно і швидко.

Перш за все слід знати чого робити не можна

1 . Не можна викидати розбитий термометр у сміттєпровід; Випаровуванні там два грами ртуті здатні забруднити шість тисяч кубометрів повітря .

2 Не можна підмітати ртуть віником;
Це тільки роздрібнить отруйні кульки в дрібний ртутний пил, ускладнюючи її прибирання.

3 Не можна збирати ртуть за допомогою пилососа;
По-перше, пилосос сам забрудниться частинками ртуті і використовувати надалі його буде категорично не можна і небезпечно.
По-друге, фільтри пилососа не затримаються всю ртуть і велика частина вже в розпиленому вигляді знову опиниться в приміщенні, і осяде на всіх можливих поверхнях (з яких вже буде важко її зібрати ) . У тому числі ртуть у великій кількості потрапить у ваші легені .

4 . Не можна створювати протяг до того, як ви зібрали ртуть , інакше блискучі кульки розлетяться по всій кімнаті.

5 . Не можна прати одяг та взуття, які контактували з ртуттю, в пральній машині. По можливості – цей одяг краще викинути .

6 . Не можна спускати ртуть у каналізацію. Вона має властивість осідати в каналізаційних трубах. До речі , витягти ртуть з каналізації – неймовірно складно.

7. Не намагайтеся витирати ртуть ганчіркою ! Це призведе лише до розмазування ртуті і збільшенню площі поверхні її випаровування.

 

 

Інструкція з прибирання ртуті, усунення наслідків розбитого градусника .

 

Приготуйте наступні речі :

– Скляну банку з водою і щільно закривається кришкою, для зібраної ртуті
– Широку клейову стрічку – скотч
– Поліетиленові пакети для утилізації речей , які можуть бути забруднені ртуттю
– Гумову грушу , медичний шприц
– Ліхтарик або лампу настільну для освітлення
– гумові рукавички
– Хімікати , що володіють окислювальними властивостями і містять сполуки хлору ( «Білизна » або « Доместос » , інші )

Етап перший. Приступаємо до механічної демеркуризації – це збір крапель ртуті. Найголовніший і трудомісткий етап .

1 . Видаліть з приміщення всіх незадіяних у прибиранні людей. Обов'язково виведіть дітей і домашніх тварин.

2 . Відкрийте, не створюючи протягу, кватирку в кімнаті, де розбився градусник .

3 . Закрийте двері кімнати, щоб забруднене повітря не потрапляло в інші приміщення.

4 . Проведіть ретельний огляд всіх предметів, поверхонь, на які могли потрапити крапельки ртуті. Варто врахувати , що кульки ртуті дуже добре катаються по будь-якій поверхні , при цьому можуть бути дуже маленьких розмірів, як пісочний піщинки. Для огляду використовуйте ліхтар , яким слід світити уздовж підлоги ( або іншій поверхні ), добре перевірте всі кути, тріщини в підлозі, щілини, виїмки і нерівності. У світлі ліхтаря добре видно сріблясті кульки ртуті, які легко помітити, завдяки їхньої металевому блиску .

5. Починати механічну демеркуризацію необхідно від периферії до центру того місця, де був розбитий градусник, щоб не збільшити площу забруднення.

6. При огляді горизонтальних поверхонь, особливо паркету або ламінату, необхідно відразу позначати крейдою або олівцем місця , де були знайдені частинки ртуті. Чи не наступайте на ці забруднені місця, щоб ртуть не потрапила на взуття .

7. Збір ртуті краще починати з найбільших крапель, щоб вони не розбилися на дрібніші крапельки . Для зручності прибирання ртуті , найкраще скористатися щільним листом паперу, зігнутим навпіл, або у формі совка. Для закочування крапель ртуті на аркуш паперу, скористайтеся товстої голкою або в'язальної спицею .

8 . Акуратно наближаючи краплі один до одного голкою , можна з'єднати кілька маленьких крапель в одну велику . Великі краплі обережно помістити в приготовлену скляну банку з водою.

9 . Для збору дуже дрібних крапель ртуті скористайтеся шматком скотчу. Дрібні краплі ртуті повинні утримуватися липкою стороною скотча . Шматки клейкої стрічки з прилиплими до неї краплями ртуті також треба помістити в скляну банку.

10 . З щілин в підлозі, паркеті або інших предметах краплі ртуті можна дістати голкою з намотаним на неї ватним тампоном , змоченим в маслі. Тампон з прилиплими до нього краплями ртуті також помістити в скляну банку. З щілин краплі ртуті можна дістати і за допомогою медичного шприца з товстою голкою.

11 . Якщо у вас з'явилися підозри , що частки ртуті потрапили за плінтус, під ламінат або під мостину паркету , їх слід зняти і ретельно оглянути . Якщо ртуть потрапила на килим або килимові покриття, то необхідно акуратно згорнути килим, від периферії до центру , щоб кульки ртуті не розлетілися по приміщенню , помістити у великий цілий целофановий пакет. На жаль, з килимом доведеться попрощатися , оскільки прибрати з нього ртуть на 100 % неможливо.

12 . Зібрані залишки градусника необхідно також помістити в скляну банку. Після того як ви зібрали всю ртуть, з нею слід поводитися дуже акуратно і дбайливо. Закрийте банку з ртуттю і водою щільною кришкою. Ні в якому разі не можна викидати ртуть на смітник , в сміттєпровід або унітаз. Це призведе лише до нових , дуже важко усуваються забруднень. Банку із зібраною ртуттю , можна на короткий час поставити на балкон або в гараж, передбачивши всі засоби для її цілісності , а потім передати фірмам з переробки та утилізації ртуті або представникам рятувальної служби.

Етап другий. Приступаємо до хімічної демеркуризації .

До даного етапу слід переходити тільки в тому випадку, якщо прибрані всі видимі крапельки ртуті, зібрані і видалені з приміщення всі забруднені предмети і речі. Для цього вам знадобляться наявні будинку хімікати. Найбільш доступний засіб, який можна знайти це «Білизна» або будь-які інші хлорвміщуючі миючі засоби (наприклад , Доместос з хлором ) .

1 . Для приготування розчину налийте у відро 1л білизни (або іншого засобу з хлором ) і 8л води.

2 . Надіваємо гумові рукавички і починаємо обробляти забруднену поверхню отриманим розчином. При обробці поверхонь особливу увагу слід приділити тріщинах, щілинах і кутах , де могли зберегтися частинки ртуті. У такі місця навіть можна залити трохи розчину, для більш надійної обробки .

3 . Паралельно в якості демеркурізатора можна використовувати мильно- содовий розчин ( 40 грам стружки господарського мила , 50 грам кальцинованої соди , 1 літр гарячої води з температурою порядку 100С ) .

4 . Після паузи ( 30 хв.) Потрібно зробити якісну вологе прибирання у всій квартирі.

5 . Для профілактики наслідків розбитого градусника , в течії 10-15 днів проводяться щоденні вологі прибирання квартири і часті тривалі провітрювання.

6 . Пийте більше сечогінної рідини (чай , кава , соки) , оскільки ртутні утворення виводяться з організму через нирки.