Легенда про Фенікса

Легенда про фенікса
«… Пройшов одного разу між птахами слух, ніби є на світі рай, і рай той на сонці. І зібралися вони і стали говорити про нього. Була на тих зборах також і птах Фенікс.
         І сказав Старійшина присутніх: «Рай той досконалий, і ми, птахи, можемо бути там. Але важкий шлях туди! »
          Не знайшлося тоді сміливця, який зважився б досягти сонця, не побоюючись згоріти в його палючих променях. І сказали хором всі птахи: «Так, той рай досконалий, але, видно, не для нас він створений.»
І раптом крикнув Фенікс: «Я досягну Сонця!»
І затихли птахи, здивовано подивившись на свого відважного побратима. І не повірили йому, бо було оперення Фенікса сіро і непоказно, і сміялися над ним, кажучи: «Воістину, безумний той, хто каже, що сонце не вб’є його! Ніби пір’я Фенікса міцніше наших … Або літає він вищий нас? Чого ж тоді … »
І знову твердіше каменю і голосніше грому пролунав голос, перекривши глузливий гомін. І був то голос гордої птаха Фенікса: «Я досягну Сонця!»
           Потім розправив він крила, піднявся в блакитний простір неба і полетів до світила. Все ближче і ближче підбирався він до своєї мети, а всі інші птахи залишилися на землі. І дивилися вони на Фенікса знизу вгору, але жодна з них не зважилася слідувати за ним. А він піднімався все вище і вище і ось вже відчув усім тілом своїм смертельний сонячний жар. І спалахнуло тоді оперення Фенікса, і загорілося воно червоним вогнем. Заклекотів він від болю невимовної, але не зупинився!
Не злякався, не забарився свого польоту Фенікс і продовжував летіти, посилено змахуючи палаючими крилами. І бачили птахи на землі, яка доля спіткала сміливця, але жодна з них не захотіла допомогти йому.
Раптово вдарив яскравий сонячний промінь прямо в серце сміливого Фенікса, і розсипалася горда птиця в прах, а прах той упав на теплу тлінну землю і змішався з пилом віковічної на неозорих її просторах. Так в своєму прагненні до прекрасного у всіх на очах загинув Фенікс.
            І зареготали птиці, зловтішаючись: «Подивіться, що залишилося від цього безумця! По заслузі же йому за його дурість !! ». І не знали вони, що не загинув дух Фенікса так само, як загинуло тіло його. Не відали вони, що вознісся дух Фенікса до сонця, щоб через мить кинутися потім до землі.
І побачили птаха, як щось виблискує пронеслося в небесний простір і зупинилося над тим місцем, де розсіялося хмарка праху благородного Фенікса. І спалахнув сніп білого вогню, і вилетіла з вогню того нова птах. Була вона молода, сильна, красива, пурпуровим завзятим вогнем виблискувало її оперення.
І був тією птицею згорілий Фенікс – так повстав він з пороху свого, щоб завжди продовжувати прагнути до прекрасного.
        Обімліли і завмерли на мить птахи, але незабаром знову зареготали і закричали звично: «Божевільний! Мало йому однієї смерті, хоче він собі і другу! ».
Було завидно тим птахам, що знайшов Фенікс своє друге життя, а у них її не було. І зрозумів Фенікс тоді причину їх криків, і глянув з сумом на побратимів своїх, засмутившись безумством їх і заздрістю.
Чи не послухавши криків їх, попрямував він тоді в гори, щоб жити одному.
            З тих пір щороку летить Фенікс до сонця в своєму прагненні до прекрасного. Тільки не бачимо ми його, бо не розуміємо високого прагнення Фенікса … ».

Дещо про фенікса в різних культурах:
Фенікс – міфічна птиця з червоним оперенням, що мала незрівнянну красу. Проживши багато століть, вона спалила себе в полум’ї вогнища і відродилася з попелу. В середньовіччі ця птиця служила символом безсмертя і воскресіння Христа. Прирівнюються алхіміками до філософської Сере і до числа чотири (чотири елементи фізичного каменю і чотири етапи трансмутації), фенікс символізує незмінність живої істоти в його смерті, джерелі самовільних відроджень. Образ цієї легендарної птиці як би спонукає нас спалити наші недоліки і відродитися з попелу колишньої людини.
В Єгипті фенікс був символом сонячного циклу і проявом душі Ра, бога Сонця, що пов’язується з ГЕЛІОПОЛІС, центром посвяти в жерці культу цього божества.

В Китаї фенікс (фенг-Хуанг) вважається другим з чотирьох легендарних священних тварин, наділених духовністю і з’єднують в собі Інь і Ян. Його тіло символізує п’ять людських достоїнств: голова – чеснота, крила – борг, спина – правильна поведінка під час ритуалів, груди – людяність, живіт – надійність. Даоси через забарвлення фенікса називали його птахом кіноварі (кіновар * – червоне сірчисте з’єднання ртуті). На ньому, як і на журавля, літали Безсмертні. Зображення фенікса-самця символізує щастя, а самки – імператрицю. На листівці вони означають побажання щастя в подружньому союзі.

Фенікс – символ культу Сонця; символ вогню; повітря; бурі; воскресіння з мертвих, довговічності, вічної молодості, безсмертя; зміни епох; еонов (часток “ефіру”); посвяти; невинності, чистоти; поміркованості; справедливості; надії; невтомності; мужності; самовідновлення, Самовідродження; житті по хвилинах; зміни, змін; сну, червоного каменю; протиставлення орлу. Фенікс вважається птахом або тільки чоловічої статі, або двоеполой.

Фенікса представляли в образі птаха, розміром з орла; з блискучими золото-пурпуровими пір’ям, з мелодійним красивим голосом; причому птахом, яка існує в одному єдиному екземплярі. Вважалося, що Фенікс дуже довговічний: самий менший термін його життя, це п’ятдесят років. Інші ж стверджували, що Фенікс живе 1461, а то й більше.

Передчуваючи близькість смерті, Фенікс будував собі гніздо на високій пальмі з гілок ароматичних рослин, клав у гніздо ладан, запалював його, і згорав в полум’ї цього багаття. І виникав чудесним чином з попелу – новий Фенікс, який покладав прах свого “батька” на вівтар Сонця, тобто бога Ра в єгипетському Геліополісі – місті Сонця. Ця казкова птиця, пов’язана з культом Сонця, з’явилася в Єгипті з індійської і арабської міфології, з якою, треба думати, були знайомі жерці храмів Геліополіса. Адаптація ж міфів в єгипетській середовищі сталася, ймовірно, від двуствольной пальми “фенікс”, що схоже на ім’я міста Феніціі, звідки в Єгипет приїжджали греки. У них це назва означало: “пальму”, “червоний квітник” і “струнний інструмент”. Календарем для єгиптян служило Сонце; тому “сонячна” птах стала емблемою проходження Сонця по небу годину за годиною, символом щорічного розливу Нілу, полум’яних сходів і заходів Сонця, крилатого щита сонячного, зміни епох, безсмертя. Фенікс став герольдом Вічності, а заодно і провідником душ померлих в підземне царство.

Єгипетське мистецтво представляло Фенікса в образі чаплі, на монументах він зображувався, як атрибут Вічного міста, безсмертного Рима (все це було, зрозуміло, в епоху римського панування над Єгиптом і Грецією, коли культура і релігії мали точки взаємного проникнення і аж ніяк не переслідувалися властями метрополії , як пізніше християнство). Був Фенікс алегорією життя після смерті, тому легенду про самоспаленняі воскресіння птаха прийняло потім і раннє християнство.

Фенікс – атрибут Озіріса, Оріона, а також Діоніса, який згідно з міфом, народився від Зевса і Семели – вона завагітніла від блискавок і грому коханця, який за її бажанням з’явився до неї в усьому божественному величі. Багато авторів давнини давали докладний опис Фенікса, в тому числі: Геродот, Пліній Старший, Тацит, Овідій. Оактанцій (. III-IV століття н е.), Якого називали “християнським Цицероном”, написав дивовижну поему “Про птаху Фенікс” – змішання поганських і християнських переказів, викладених в латинських віршах. В поемі, зокрема, говорилося, що Фенікс веде райське життя у щасливій країні на Далекому Сході. Зображення Фенікса чеканилося на монетах, правда, по-різному. Отці Церкви зробили Фенікса символом Христа, бо в існуванні чудесного птаха була наявна і жертовність в ім’я нового життя, і воскресіння з мертвих, і чистота, і цноту (мотив Божої Матері), і божественна природа Христа, тріумфу Життя над Смертю. Пізніше Фенікс став атрибутом грішників, що каються, позбавляє від гріхів в очисному полум’ї. В старохристиянськім мистецтві Фенікс став зображуватися з променистим німбом навколо голови.

У мусульманській міфології Фенікса ототожнювали з величезною таємничої птахом “Анка”, по зовнішності нагадувала величезну чаплю. У китайських міфах Фенікс (Fenghuag) – птах, що з’явилася для того, щоб оповістити весь світ про велич чергового монарха, наприклад, Жовтого Царя Хуанг-Ті, який панував в Китаї в XXVII столітті до нашої ери. Як Фенікс, відродився з попелу – при начебто повному знищенні, на руїнах все будується заново … “Франція встає з попелу, як знову омолоджений Фенікс” (“Орлеанська діва” Ф. Шиллера). Фенікс – людина з незвичайною долею, що побував в самих різних бувальцях і тільки що виграв від цього. Зображення Фенікса було викарбовано на медалях англійської королеви Єлизавети I з текстом: “Єдиний Фенікс всього світу”. Фенікс – яскрава індивідуальність.
Прислів’я: “Фенікс – рідкісна птиця на світі”. “Якщо її душа так само прекрасна, як її тіло, то це ж новий Фенікс!” (“Цимбелин” У. Шекспір​​). “Фенікс і горлиця” – 67-рядкова поема Шекспіра, але тільки імовірно, бо авторство встановлювалося по стилю твори, за подібністю персонажів і ситуацій з аналогічними “включеннями” твори великого драматурга …