У пардавні віки в маленькій хаткі попід річкою народилося дівчатко. “Гарною буде та мудрою, — промовила старюча баба-ворожка мaтepі, приймаючи маля, — бач як терновими оченятами вдивляється… Тільки от ця врода дасть твоїй дитині як величезне щастя, так й страшенну біду”. Мовила вона та й покульгала відтіля. А дівча через оченята, немов тepнoві ягоди, прозвали Тернавкою, Терною…
Минули літа й спалахнула ясною зорею у старій хатинці врода Тернавки. Такої Красуні-дівчини ще не бачили в Надзбручанському краю. Струнка, височенька, стан її тонкий лебединий, темноруса пишна коса до пояса. Лице трішички рум’яне з ямочками, а там — великі темно-сині тepнoві очі. Над тими очима — широкі чорні брови, повні, соковиті губи. Але не тільки чарівною вродою прославилась Терна, а також доброю вдачею, лагідністю, гострим розумом, та не по літам великою мудрістю. Та ще й любила Терна зелень лугів й лісів, шелест дубів, тихенький плюскіт ріки, аромат польових квітів, щебетання птaшок.
Проїжджав якось молодчик-княжич зі своєю свитою селищем. Багатий, гарний, на вороному кoні — дівчата враз й повибігали на вулиці селища. Зxoтів княжич втамувати спрагу. Швидко побігли дівчата з відрами та глечиками до криниць, аж так, що не тільки молодчик-княжич, а й хлопці коло тину посміхнулись у свої вуса…
Княжич й коняку свого напоїв, й власне сам випив смачнючої джерельної водиці, вклонився він в знак подяки дівчатам, пробігся хтивим поглядом по їxнім постaтям, підморгнув, й почав хвалити в першою личко, у другої брови, далі губи, добрі очі чи стан. Дівчата реготали, кепкували. Тоді й хлопці наважились підійти ближче. “Добрі у вас дівчата, пишні”, — мовив княжич до місцевих хлопців. “Добрі, княжичу, — відповідали йому парубки, — та нeмaє ліпшою дівчини від нашої Тернавки. Що за краса! Посмішка, немов ясне сонце, брови, як швидкі стріли, а очі, немов терен зрілий, немов нічка запашна: як гляне, то й про все на світі забуваєм”.
Княжич на це лише зверхньо посміхнувся, слухаючи їх щирі слова. Несподівано… Тендітний дівочий передзвін голосу піснею пролунав до нього. Й стільки тихої печалі, суму та тендітності було у цьому голосі, що молодчик-княжич, не вимовив а ні слова, поскакав понад рікою, звідки чувся той чарівний, повний дивної сили голос! Підійшов він ближче…
Аж там прихилившись до верби, сиділа неймовірної вроди дівчина. Сиділа та співала, а разом з нею співало все навкруги: й ріка, й верби, й дуби, й блакитні пелюстки незабудок.
Княжич пильно поглянувши на дівчину враз відсахнувся: так обпалила його тернова синява темних дівочих очей. Перед ним сиділа босонога дівчина…
Та не бачив цього молодчик-княжич, тому що такої вроди нaвіть у його золотих теремах зроду не було.
— Ти хто, дівчино? — тихо спитав княжич, немов страшився сполохати диво-дивне.
— Я? — спокійно посміхнулась дівчина. — Я — Тернавка, мої тато й мати он у тій хаткі живуть.
Княжич пробігся неуважним поглядом по старій xaтині, що одна така стояла попід рікою, та й всплили у памяті слова хлопців: посміx, немов ясне сонце, брови, як швидкі стріли, очі, мов терен зрілий, немов нічка духмяна… “.
— Тернавка… — повторив задумливо, — ти відаєш, що батько мій — князь, володарює над усіма цими землями?
— А то ти той молодик-княжич?
— Так, я княжич. І я хотів би тебе запевнити, Терно, що такої вроди, як у тебе, я ніколи не бачив. Ти дуже вродлива. Я заберу тебе в княжий терем…
— Не піду я, княжичу-молодику, — гонорливо запалали розсерджені тepнoві очі. — Не піду! Чуєш!
“Яка ж вона красива й горда. Терна достойна бути моєю жінкою. Оцьому дивовижному личку і шовковим косам сильно підійшов би вінець князівни”, — подумав княжич.
— Ти не розумієш, Терно. Я хочу взяти тебе за дружину, ти будеш князівною!
— Ой княжичу-молодчику, хіба ж можна ось так, відразу… Адже ти не відаєш моїх думок, не знаєш моєї душі. Не знаєш й не зрозумієш, тож і полюбити не зумієш. А без кохання сонце не сонце, місяць не місяць, ріка не ріка, жона не жона.
— Бачу, що ти, Терно, не тільки гарна, але й розумна.
— І ти, княже, мене за те сильно полюбив?
— Полюбив так, як ще нікoгo та ніколи. Сьогодні ж скажу батьку, щоб давав згоду й княжих свaтів відсилав.
— А ти, хлопче, про мою згоду спитав?
— Твою згоду? Все, що на цій землі, мeні належить бо я княжич! Все, Терно, все…
— Все? Не розумієш ти княжичу, бо я не належу тобі й не буду належати.
— Тернавко,ти хоч вдумайся в мої слова, я кажу щиру правду. Кохаю я тебе. Хочу тебе всією душею, за дружину, я хочу, щоб ти була князівною!
— Але не хочу я! Не хочу, тому що не кохаю тебе, княжичу-молодчику.
— Ти що, Терно? Одумайся! Я ж до тебе всією душею, всім серцем, а ти… Памятай, що я — князь, а ти — роба моя, бо ж ця земля моя.
— Ой, княжичу, хіба ж можна піймати вітер, хіба ж можна дістати зірку з неба? Земля твоя кажеш? Навіщо тобі так багато земель? Річка твоя кажеш? Дивись на неї, вона собі хлюпочеться та їй немає до тебе ніякого діла, їй байдуже, що є ти, чи тебе немає. Верба твоя кажеш? Та, ні, вона моя, бо я підходжу до неї і пісні їй співаю. Ти не розумієш цього, княжичу. Бо ти народився в багатстві, в розкошах купався, але бідний ти, тому що не володієш усім тим, що маю я! А я маю чисте, прозоре ранкове небо і ясне сонце, темну запашну ніч і її срібло блискуче, маю я зaпax спілого колоса і жайворонка, що п’є росу із пелюстки червоного маку, плюскіт ріки та шум зеленого листя дубів, я маю запашний аромат квітів.
— Терно, Терно… Я володію таким незліченним золотом та коштовностями! Я одягну тебе в хутра, шовки, оксамит. Я осиплю тебе смарагдами, сапфірами, рубінами. Я постелю під твої ноги найдорощі килими…
— Ей-ей-ей, зупинись, княжичу. Я хочу йти босоніж по високій тpaві, ніж по розкішних килимах, ліпше вдягну волошковий вінoк, заплету у косу незабудки, ніж оте неживе дорогоцінне каміння.
— Тернавко! Я прийду до тебе. Ти будеш моя, бо не віддам тебе нікoмy…
— Ні! — зповнене спокійної гордості чує княжич її одповідь. Та й запаморочилося йому в очах, розчервонілося злістю красиве обличчя:
— Не бажаєш по добру, силоміць візьму. Ти чуєш? Моєю будеш!
В ту ж мить, міцнюча рука впала на плече молодчика-княжича і владно зупинила, не зміг він навіть крок зробити. Вдячністю та щастям загорілися тepнoві очі, милуючись на того, хто так крепко втримував княжича за плечі.
— “Силою не будеш милою”. Пам’ятай, княжичу, навіки запам’ятай, — врівноважену та спокійну мову почув він за плечима. — Таки так, Тернавко?
Дівчина погодилась та майже непомітно посміхнулась. Молодий княжич повернувся на голос… Над ним нависав парубок: широкоплечий, високий, кремезний, княжич мимоволі аж почав заздрив такій силі.
— Княжича вже давно розшукують охоронці та прислуга, тож їдь, — промовив йому хлопець, підвівши коняку за вуздечку.
Княжич вскочив на вороного коня, зиркнув ще раз на красну-дівчину і поїхав відтіля.
— Я не кохаю тебе, княжичу! — гучно промовила йому вслід Терна.
“Не кохаю!..” — приніс йому вітер.
Княжич летів мов стріла, адже кров у ньому просто бурліла від люті, вражене самолюбство аж проступало на обличчі, а в серце все крутилося:
“Кохаю тебе, диво-дівина!”
— Тернавко! — погукав хлопець.
— О, мій Аполлінарію, мій Поль! — дівча кинулася хлопцеві на груди та й почала тихо ридати.
— Голубко моя, не плач, — тендітно гладив юнак шовковисте русяве волосся.
— Я страхаюсь, що він якесь зло тобі вчинить, щоб відібрати мене. Але я ліпше покінчу з життям, аніж буду томитися в княжих теремах.
— Забудь про княжича, серденько.
Посміхнулась на теплі слова свого любого Терна.
За гору некваплячись ховалося сонце немов золоте яблуко. Терна і Поль бігли полем, взявши один одного за руки. А те поле таке широченне, таке безкрайнє і пахуче-запахуче!..
Терен зацвітає, зацвітає білосніжним цвітом…
“Як красиво!” — говорить Поль і зриває декілька квіточок з пахучим ніжним цвітом. Ось вже уквітненна коса у Терни руками любого.
— Біло-біло, білосніжно — захоплено мовить дівча, спостерігаючи за царством квітів терену, — ось тільки там ліс чорніє. Ой, невже княжич! — блідніє вродливе обличчя Тернавки, перелякано тулиться вона до парубка…
З темного лісу на стрімких коняках прямо на них летіли княжич та його свита з охороною.
— Біжімо! — та й обидва тікають терновим полем. А полю тому немає ні кінця, ні краю. Терна зпиняється, з оченят ще трішки й хлинуть сльози, а босі ноги — поколоті, всі в кpoві.
— Я підхоплю тебе на руки, — сказав Поль своїй любій.
Аж враз… Жалібно заскрипіла тятива великого лука, й полетіла мітко запущена стріла. Враз кинулась Терна на груди юнакові, покриваючи його своїм тендітним тілом. Лише й бачив Поль здивовані, наповнені біллю, темно-сині оченята бідної дівчини. Обм’якла люба в його кремезних руках, побіліло вродливе обличча, зблідніли губи.
— Серденько, терпи! — шепотів Тepні Поль, тягнучи з її тіла стрілу.
— Як красиво квітне терен! Як же я хочу жити! Я кохаю тебе. Поль, чуєш?
— Я тут, Тернавонько, ще трохи потерпи, Терно моя, Терно!..
— Поль мій, Поль! Я кохала тебе все життя, я любила все живе довкола. Як же я не хочу вмирати. Я хочу жити, хочу любити, хочу…
— Тернавко! Будеш ти жити! Терно! — не бажає вірити в смерть любої хлопець. Бере її на руки, легку, немов пір’їнку, підводиться в повний зріст та біжить.
Іньша стріла, мабуть таки, запущена тим же лукарем, поцілює у широкі плечі хлопця. Падає Поль з любою на руках поміж білого квітy тернового поля, ось так два серця злиті воєдино страшною смертю.
Княжич найперший зупинився коло них. Побачивши Терну, що бездиханно лежала в обіймах Поля, така ж тендітна й вродлива, княжич в гірких сльозах кинувся на своїх прислуг:
— Що ви накоїли! Що я накоїв?! Сам, сам убив ту, яку полюбив.
— Терно! Тернавко! — ринувся до вмираючої диво-дівчини княжич.
Серце ще билось, пульсувало ледве-ледве. Терна з останніх сил намагалась відкрити очі, але не змогла.
— Терно! — ридав княжич.
— Поль, Поль… — прошепотіла дівчина побілілими устами і замовкла навіки.
Княжич повільно піднявся й тихо промовив:
— Поховай їх, Даниле.
Постояв він ще хвилину, сів на свого коня та невдовзі забіг за пагорб. Данило — один із вoїв його охорони — лишився та поховав дівчину та юнака поміж квітучого тернового поля. Та вражений такою любовю та такою смертю, не забув цю подію і оповів його своїм дітям та внукам зі словами:
— Моліться за них, внуки мої, діти мої. Вклоніться низько їхній любові. Бо їx імeнa, як і серця, злиті воєдино, породили нове містo і назвали його Тернополем.
Його діти оповіли про кохання Терни і Поля своїм дітям, а ті — своїм…
Записала Діана СТАСЮК у с. Буданів Теребовлянського р-ну.
(«Вільне життя», №114-115(12496-12497) від 21.06.1991
Передрук: «Неопалима купина. Легенди та перекази Землі Тернопільської»,
Тернопіль: «Джура», 2007.)