Походження назви міста Луганськ

Луганськ розташований в місці злиття ріки Лугань з річкою Ольховою. Відстань до Києва складає 811 км. Луганськ перейменовувався у Ворошиловград і двічі назад.
Не так давно наше місто називалося Ворошиловградом. Походження цієї назви відомо всім, а от походження назви «Луганськ» – залишається в загадці. Ні, звичайно ж, формально, ми розуміємо, що назва походить від річки Лугань. А ось саме навколо неї і криються таємниці …
За однією з версій назва «Лугань», а в подальшому і «Луганськ», прийшло до нас ще з язичницьких часів. Так з двох коренів «луг-» і «ан-». Другий корінь часто означає «вода», «ріка» або «верховний бог», що не суперечливо, оскільки річках, що дарує врожаї і життя, поклонялися як і богам. А ось корінь «луг» позначає не лише «залитий ліс», але ще й «золотий», «сяючий». Швидше за все, це пов’язано зі скіфами. Адже відомо, що розробки родовищ золота в наших краях вели ще скіфи.
За другою версією, назва річки пов’язано з богом на ім’я Луг і з першими поселенцями нашого краю. За легендою, перші поселенці, які жили на берегах річки, поклонялися «золотому богу».
 За цією версією Лугань – не тільки «сяюча» («золота») річка, але і «сяючий (або золотої) бог». До речі, у цій версії кельтське коріння. Луг – один з найбільш значних богів племені Туата Де Дананн в ірландської міфології, що має солярну природу. Луг є знавцем багатьох мистецтв і ремесел (він і тесля, і коваль, арфіст, філіда, обізнана у справах старовини, врачеватель, кравчий, воїн і герой), за що носить прізвисько Самілданах, що означає «досвідчений в багатьох мистецтвах» і Ламфада, «Довга Рука» (деякі пояснюють дане прізвисько солярної природою Луга, порівнюючи руку з променем сонця). 
У міфологічному словнику говориться: «Вихованці провидця і мага Твідіона – Лугу було заборонено опускатися до застосування зброї …». Багато історики та етнографи пов’язують саме цього бога з нашою національною системою єдиноборств. Коріння її, швидше за все, проарійского походження, що так цінується японськими імператорами, і дійшла до XX століття в спрощеній формі, в тому числі у вигляді бойових мистецтв запорізького і донського козацтва.
 
Як би там не було, поки археологи та етнографи шукають докази і підтвердження походження як самого міста, так і назви, ми можемо довіритись міфам. Адже міфи не виникають на порожньому місці … Міфи – правда, що обросла вигадкою, так що можна сміливо вірити в розповіді старожилів і легенди нашого краю. Щось, та точно виявиться правдою …

Related Post