Походження назви с. Привілля – Домузла (Домузгла) Каланчацького району

Привільська ЗОШ І-ІІ ступенів
Каланчацької районної ради
Херсонської області

ІСТОРІЯ СЕЛА ПРИВІЛЛЯ

Дослідження
вчителя світової літератури
Привільської ЗОШ І-ІІ ступенів
Галабурди Р.С.

2014 рік

1. Анкета:
– Повна назва с.Привілля
– Місце знаходження Каланчацький район, Херсонська область
– Існуюче.
2. Вступ (історія виникнення, заснування)
Історія цього села донині ніким не описана. І причин цьому багато. Одна з них та, що на непримітне, тихе село ніхто з краєзнавців не звертав уваги. Здається, що воно не має ні героїчного минулого, ні яскравого майбутнього, та й жителям його ніколи і в голову не приходило писати історію свого нічим не примітного села. Але історія села – це частина історії району, області, а без окремого не може бути цілого.
Довгий час вважали, що село було засноване десь у кінці ІІ пол.XIXст. на землях тодішньої поміщиці Софії Фальц-Фейн. Спочатку тут знаходилась вівцеферма, а сама місцевість називалась Читинці. Згодом населений пункт назвали Домузла, що в перекладі з татарської мови означає «свиняче болото».
На місцевому кладовищі знаходяться історичні пам’ятки – козацькі хрести (один із них зруйнований). Ці кам’яні монументальні хрести пов’язані з переселенням чорноморських козаків на Кубань у 1792-1794 рр. Так ось, на одному з хрестів зберігся надпис «Староста церкви, вожак Данило Вовк» і датується 1794 роком (Див. додаток 1).

Саме цей факт підштовхнув мене до більш глибшого дослідження свої маленької батьківщини.
У мережі Інтернет мені вдалося віднайти старовинні карти, які у тій чи іншій мірі пов’язані з моїм селом. Перша із них – «Військово-топографічна карта Російської Імперії 1846-1863рр., створена під керівництвом Шуберта і Тучкова». Чітко видно, що поблизу долини Домузгла розташований населений пункт Щетинці (Домузгла). Дійсно, я знайшов підтвердження дослівного перекладу слова «домузгла (дому зла)». Назва походить від тюркського слова «домузи або ж домуз», що означає дикий кабан, вепр, свиня. А звідси й інша назва – Щетинці – волосяний покрив у свиней. (Див додаток 2).

Назва Щетинці зустрічається й на картах « Таврійської губернії,виданої Ільїним у 1860 році», «Карті Європейської Росії та Кавказького краю 1862 року», «Спеціальній Карті Європейської Росії Стрельбицького 1871 року», «Атласі Маркса 1909 року», «Карті Шокальського часів Першої світової війни 1916 року», а також «Американської карти Росії та СРСР 1950 року» (Див. додатки 3-7).

Назва «Домузгла» зустрічається і в описі яхтинг-маршруту «Одеса-Джарлигацька коса», вказуючи на пів-острів Домузгла (Див. додаток 8).

Таким чином, назва населеного пункту свідчить про те, що раніше тут селилися татари й водилися дикі кабани (згідно легенди наше село називають «Свиняче Болото»). Я можу сміливо припустити, що перші згадки про наше поселення можна віднести до кінця XVIII- початку XIX століть. А як аргумент – це козацький хрест та вищезгадані карти.
У 1924-1925 рр. виникли перші партійні й комсомольські організації, а вже у 1929 році був створений колгосп імені Сталіна. Під час Другої світової війни 114 жителів села пішли на фронт, 89 з них загинули на війні. Згодом у 1975 році в центрі села встановлено обеліск Слави, на плитах якого викарбовано 89 прізвищ загиблих воїнів. У 1986 році була проведена реконструкція пам’ятника. У 1943році Домузлу було звільнено від фашистських загарбників.

Related Post