Одного разу знаменитий грецький філософ Сократ (469-399 рр. до н.е.) зустрів на вулиці знайомого, а той йому говорить:
– Сократе, знаєш, що я тільки що почув про одного із твоїх учнів?
– Почекай, перш, ніж ти мені це розповіси, я хочу провести невеликий іспит, який називається “Випробування потрійним фільтром”.
 
– Потрійним фільтром?
– Так, – продовжив Сократ. – Перш, ніж ти мені розповіси що-небудь про мого учня, було б непогано, щоб ти хвилинку подумав і профільтрував те, що ти збираєшся мені розповісти. Перший фільтр – на Правдивість. Ти абсолютно упевнений, що те, що ти збираєшся мені розповісти, є абсолютною правдою?
– Ні, Сократе, я почув про це від одного знайомого і вирішив…
 
– Значить, – сказав Сократ, – ти точно не знаєш, правда це чи ні. Тоді давай застосуємо другий фільтр – на Чистоту. Те, що ти збираєшся мені сказати про мого учня, – це щось хороше?
– Ні, якраз навпаки…
 
– Отже, – говорить Сократ, – ти хочеш мені сказати про нього щось погане, але ти не упевнений, чи правда це. Проте, ти як і раніше, можеш пройти випробування і повідомити мені цю інформацію, якщо вона пройде через третій фільтр – на Корисність. Чи принесе мені те, що ти збираєшся розповісти, яку-небудь користь?
– Швидше за все, ні…
 
– Таким чином, – підвів підсумок Сократ, – якщо ти збираєшся розповісти мені щось неправдиве, негативне і даремне про мого учня, то навіщо це розказувати взагалі?
– Так, Сократе, як завжди, ти абсолютно правий.
 
Саме тому Сократа вважали великим філософом і дуже за це поважали.
 
Також це пояснює той факт, що Сократ так і не взнав, що його дружина Ксантіппа зрадила йому з його учнем Платоном.

Vik