Смерть і народження, події й свята. Україна та світ в історії 13 січня.

В григоріанському календарі до кінця року залишається 352 дні.

Події:

1610 — Галілео Галілей відкрив четвертий супутник Юпітера, який згодом отримав назву Каллісто. Третій за величиною супутник у Сонячній системі, розміром приблизно з Меркурій.
1681 — У Бахчисараї підписано договір, який завершив Російсько-турецьку війну 1676—81 і встановлював перемир’я між країнами терміном на 20 років. Згідно з Бахчисарайською угодою, Османська імперія визнала Україну за Московією.
1810 — У Петербурзі урочисто відкрита Державна рада — вища закононарадча установа царської Росії, створена за проектом Михайла Сперанського.
1819 — Встановлення казенного продажу алкогольного питва у Росії.
1854 — Фаас Ентоні з Філадельфії запатентував новий музичний інструмент — акордеон.
1898 — опублікована стаття Еміля Золя «Я звинувачую» у справі Дрейфуса. Вона викликала широкий резонанс як у Франції, так і за її межами.
1916 — Головний Начальник Одеського Воєнного Округу і Генерал-губернатор Ебєлов видав обов’язкову постанову № 18415, якою перевізникам заборонено відмовлятися везти пасажирів, а також грубо поводитися з пасажирами і вимагати від них оплати понад встановлену таксу. Штраф — 3 тисячі рублів, або 3 місяці тюремного ув’язнення.
1919 — Київ. Директорія УНР затвердила закон про заклик військових до дійсної служби.
1919 — Харків. Відділ внутрішніх справ Тимчасового робітничо-селянського уряду України видав розпорядження ревкомам та радам про ліквідацію буржуазного державного апарату та відновлення радянських органів влади.
1919 — Харків. Утворення Українського центрального агентства (Укрцентраг) по розповсюдженню преси й літератури. У складі губернських та повітових виконкомів утворювались відповідні відділи, вони займалися розповсюдженням та постачанням друкованої продукції, виконували роль посередника між пресою, книговидавцями та читачами. Мали у своєму підпорядкуванні усю мережу книжкової торгівлі: магазини, кіоски тощо.
1928 — У трьох будинках в містечку Шенектейді (штат Нью-Йорк) компанії RCA і General Electric встановили перші експериментальні телевізори для демонстрації можливостей прийому телесигналу в домашніх умовах.
1934 — У Радянському Союзі запроваджено новий вчений ступінь — «Кандидат наук».
1942 — Почалося примусове вивезення населення України в Німеччину (Остарбайтери).
1942 — Конференція представників союзних країн, окупованих Німеччиною, що відбулася в Лондоні, прийняла декларацію про покарання військових злочинців.
1943 — А.Гітлер видав директиву про тотальну мобілізацію матеріальних засобів та людських ресурсів Німеччини.
1944 — Війська 1-го Українського фронту зайняли місто Корець (Рівненська обл.) та райцентр Берездів (Кам’янець-Подільська обл.).
1953 — У радянських газетах «Правда» та «Известия» опубліковано повідомлення ТАРС про розкриття «змови кремлівських лікарів, винних у смерті вищих керівників КПРС, радянського уряду та збройних сил»: дев’ять провідних лікарів, більшість з яких євреї, звинувачувались у вбивстві секретаря ЦК Андрія Жданова та начальника ГПУ Радянської армії Олександра Щербакова. Через три місяці, уже після смерті Сталіна, «справу лікарів» було оголошено фальсифікацією, а з підозрюваних, двоє з яких померло під час слідства, знято обвинувачення.
1957 — Компанія Wham-O почала випуск фризбі.
1965 — Губернатор штату Мінесота (США) Карл Ролваг та мер Міннеаполісу Артур Нафталін підписали прокламації про проголошення 22 січня «Днем української незалежності».
1989 — У всій Великобританії комп’ютери були вперше паралізовані вірусом «Friday the 13th» («П’ятниця, 13-те»), відомим також під назвою «Jerusalem», котрий періодично активізується в дні, коли 13 число припадає на п’ятницю.
1991 — У Литві відбулись криваві сутички між підрозділами радянської армії і місцевим населенням, спровоковані Кремлем, що намагався запобігти виходу республіки з СРСР.
1992 — Україна та Королівство Швеція встановили дипломатичні відносини.
1992 — Республіка Кіпр визнала незалежність України.
1993 — У Парижі представники 130 країн підписали «Конвенцію про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї і її знищення».
1999 — 36-річний Майкл Джордан, жива легенда американського баскетболу, офіційно оголосив, що залишає команду «Чикаго Булз» і припиняє професійну кар’єру баскетболіста.
2000 — Про свою відставку з поста глави компанії «Microsoft» заявив її співзасновник і багаторічний керівник Білл Ґейтс.

Прийшли у цей світ:

1827 — Бекетов Микола, російський фізико-хімік.
1864 — Він Вільгельм, австрійський фізик, лауреат Нобелівської премії (1911) за дослідження явищ випромінювання і поглинання абсолютно чорним тілом (закони Віна).
1877 — Мацієвич Левко, український інженер-конструктор, винахідник, політичний діяч; перший український авіатор (†1910).
1894 — Онацький Євген, провідний діяч Організації Українських Націоналістів, громадський діяч, журналіст і науковець.
1924 — Ролан Петі, французький танцівник і хореограф
1954 — Глизін Олексій, російський поп-співак.
1969 — Стівен Хендрі, шотландський спортсмен-більярдист, семиразовий чемпіон світу зі снукера.
1972 — Щербо Віталій, білоруський гімнаст, шестиразовий переможець Олімпійських ігор (1992).
1977 — Орландо Блум, англійський кіноактор («Володар перснів», «Пірати Карибського моря», «Царство небесне», «Троя».).

Пішли з цьго світу:

1906 — Олександр Попов, винахідник радіо
1941 — Джойс Джеймс, ірландський письменник, прозаїк-новатор 20 століття («Дублінці», «Портрет художника замолоду», «Улісс»).
1943 — Василь Івахів, перший Шеф Штабу УПА, загинув в боях з німцями в Колках.
1954 — Лівицький Андрій Миколайович, президент УНР в екзилі.
1971 — Касименко Олександр Карпович, заступник головного редактора УРЕ, український радянський історик, доктор історичних наук, професор.
2012 — Рауф Денкташ, перший президент Турецької Республіки Північного Кіпру, у 1983–2005.