Як малювати писанки

Щоб написати писанку потрібно мати:

 – Яйце – для створення писанки;
 – Фарби – з природної сировини або анілінові чи харчові;
 – півлітрові баночки  – з фарбами різних кольорів;
 – Віск – для нанесення на яйце, бажано бджолиний;
 – Свічка або Сухий спирт – щоб нагрівати писачок перед його зануренням у віск;
 – Писачок – спеціальний інструмент для малювання по яйці розтопленим воском;
 – Олівець – для нанесення початкового візеруноку;
 – Гумка – для стирання зайвих елементів намальованих олівцем;
 – Салфетки або м’ягкі ганчіроки –  для замотування яйця після фарбування, висушування;
 – Ложка – щоб діставати яйце із фарби;
 – Оцет;
 – Сірники;
 – Маленький пензлик;

Стіл необхідно застелити папером або газетою, тому що гарячий віск може капнути і зіпсувати його.

Виготовлення писачка

    Для малювання писанок потрібен спеціальний інструмент, який називається писачком.  Для писання деяких писанок використовують також сірники або шпильки.

    Писачок складається з двох частин: металевої лієчки і дерев’яного держачка. Лієчка повинна мати з одного боку широкий отвір, в який кладеться віск, а з другого боку — маленький, через нього, власне, і буде витікати розтоплений віск. Її можна зробити відповідно до розгортки, яка є на малюнку, — з латунної або мідної бляшки. Найкраще використовувати мідну бляшку. Шов у лієчці повинен бути добре завальцьований, щоб потім при нагріванні з нього не витікав віск Цю лієчку необхідно закріпити на дерев’яному держачку.

   Кожен писанкар має мати хоча б три писачки з отворами різного діаметру, тому що писанки різних регіонів пишуться різною товщиною лінії: гуцульські, буковинські — тоненькими лініями, а подільські, поліські, наддніпрянські — широкими. До того ж писанок з великим діаметром отвору потрібен для покриття воском великих площин орнаменту на писанці.

 

Принцип писання писанок полягає в тому, що воском наноситься рисунок писанки. Застигаючи, віск щільно прилягає до поверхні яйця і захищає її від дії фарби. Отже, коли наносимо віск на біле яйце, на готовій писанці ці місця будуть білими, коли пишемо по поверхні, зафарбованій у жовтий колір. — жовтими і так далі, аж до найтемнішого кольору, тому що кольори на писанці отримують накладанням одного кольору на інший, від найсвітлішого до чорного. І кожного разу після фарбування яйця у новий колір, на писанці замальовуються воском ті частинки орнаменту, які повинні бути саме цього кольору.

   

Яйце зафарбовується у такому порядку кольорів: жовтий, помаранчевий, червоний, вишневий, зелений, чорний.

І так розпочнемо:

1) протерти наше яйце оцетом, щоб в майбутньому фарба, якою ми будемо фарбувати яйце, добре бралася до поверхні; 
2) беремо до рук олівець та ділимо поверхню яйця тобто малюємо візерунок,  бажано, щоб олівець був твердим і не залишав на яйці дуже жирного сліду;

    При поділі поверхні яйця і при писанні воском обидві руки повинні бути оперті ліктями на стіл.
    Для того, щоб писанка вийшла гарна, мала рівненькі лінії і була пропорційна, необхідно навчитися ділити поверхню яйця. Яйце потрібно взяти в ліву руку, а олівець в праву, на гострому чубку поставити хрестик, який умовно поділить його на чотири частини, та прикласти до яйця олівець і мізинець правої руки. А далі почати обертати яйце навколо осі (мізинного пальця). Олівець буде залишати слід на яйці. Таким чином ви завжди доведете лінію до місця, з якого починали, інакше ніколи не отримаєте рівної, гарної лінії через сферичну (округлу) форму, яку має яйце. Що швидше ви обертатимете яйцем, то рівнішою буде лінія. Яйце треба обертати, рухаючи від себе. Коли зроблено перші чотири лінії, поверхню яйця необхідно поділити по екватору. Для цього одну з ліній ділять навпіл і так само, обертаючи яйце. наносять поперечну лінію. Якщо у вас не вийшло відразу, не варто переживати: слід від олівця легко витре гумка. Олівцем можна також розмітити основні елементи орнаменту. Цей слід зніметься потім з готової писанки разом із воском.

 

3) Запалюємо свічку або сухий спирт та беремо до рук писачок! Підносимо писачок до полум’я та нагріваємо. У нагрітий писачок натоплюємо воск. Перше, що потрібно зробити – це закрити отвори на яйці воском. 
 

4) Замальовуємо елементи та лінії, які  повинні бути білим кольором, занурюємо наше яйце у жовту фарбу.

 

Якщо ви користуєтесь натуральними фарбниками, то процес фарбування займе у вас більше часу ніж з аніліновими фарбами. Фарбування триватиме приблизно годину. Якщо Ви користуєтесь не натуральними фарбами, то Вам вистачить 5 хвилин. 

   

Зачекавши 5 хвилин дістаємо яйце та просушуємо його.

 

5) На сухе яйце наносимо віск на ті місця де потрібно, щоб елемент був жовтого кольору! Тобто так само, як ми це робили першого разу. 
    І знов фарбуємо. Яйце зафарбовується у такому порядку кольорів: жовтий, помаранчевий, червоний, вишневий, зелений,чорний.
 

  За допомогою цього малюнка буде зрозуміліший весь процес! Успіхів Вам!