Рак шкіри – один із найпоширеніших видів цієї хвороби серед людей. Рак шкіри – утворення злоякісних пухлин на шкірі. Оскільки він розвивається переважно на зовнішньому шарі шкіри – епідермісі, то пухлини легко помітити та діагностувати захворювання. Це підвищує шанси виявлення хвороби на початкових стадіях.
Ультрафіолетове сонячне випромінювання є основною причиною раку шкіри. Ця хвороба має латентний період від 20 до 30 років, а це означає, що виникнення пухлин може бути пов’язане з тим, що ви робили, чи який спосіб життя вели 20-30 років тому.
Поширені види раку шкіри – немеланомні: базальноклітинний та плоскоклітинний рак – та меланома. Перші два різновиди зазвичай лікуються до того, як починають поширюватися. Меланома – найбільш небезпечний вид раку шкіри порівняно із двома названими раніше, оскільки може спричиняти метастази та швидко поширюватися на інші частини тіла через шкіру або лімфатичну систему. Дуже важливо виявити рак шкіри на ранній стадії.
Як можна це зробити?
Ознайомтеся із загальними симптомами раку шкіри. Вони бувають різними залежно від типу ракових клітин. Проте в основному рак шкіри характеризується такими ознаками: рани, які не загоюються; ділянки, де шкіра лущиться та грубіє; червоні та коричневі плями на шкірі; будь-які підозрілі новоутворення. Щоправда, майте на увазі, що у дорослих доволі часто з’являються нові утворення, наприклад, родимки. Якщо у вас з’явилося щось нове не епідермісі, проведіть самообстеження та зверніться до лікаря.
Ознайомтеся із правилами самообстеження новоутворень на шкірі. Як визначити, що те, що з’явилося у вас на шкірі – рак? Є чотири основних ознаки: симетричність, краї, колір та розмір. Утворення може з більшою вірогідністю виявитися раковим, якщо воно має неправильну або несиметричну форму, нерівні краї, два або більше відтінків кольору, або більші за олівець у діаметрі.
Де найчастіше з’являється рак шкіри.
Базальноклітинний (базаліома) вид цієї хвороби зазвичай з’являється на тих частинах шкіри, які найбільше піддаються впливу сонячних променів: обличчі, шиї, верхній частині грудної клітини та спини. З пухлин може сочитися жовтувата рідина, вони мають перлинно-сірий колір і видимі назовні маленькі кровоносні судини.
Плоскоклітинний рак також зазвичай починається на тих же ділянках шкіри, що і базально-клітинний. Проте, він також з’являється на плечах та кистях. Пухлини в такому випадку мають рожевий чи червонястий колір. Деякі з них можуть лопатися, кровити та затягуватися, але ніколи не загоюються.
Меланома зазвичай проявляється на тих частинах тіла, які не постійно, а лише час від часу потрапляють під дію прямих сонячних променів, наприклад під час засмагання. Це можуть бути стегна або ноги. Меланома може розпочатися з уже наявної у вас родимки або веснянки чи з будь-якої ділянки шкіри.
Пам’ятайте: дуже важливо проконсультуватися у лікаря, як тільки у вас з’являться підозри, що ви маєте якийсь один або кілька симптомів раку шкіри.