Ніщо не може бути кращим за профілактику на шляху до вашого здоров’я та благополуччя. У свою чергу, найкращий спосіб профілактики – знання свого ворога, тобто обізнаність щодо симптомів різноманітних хвороб. Сьогодні рак посідає друге місце серед причин смерті людей після серцево-судинних захворювань, і потрібно зробити все, що у наших силах, щоб уникнути обставин та звичок, які можуть його викликати.
Деякі наукові теорії стверджують, що саме спадковість та генетика визначають схильність людини до раку, проте є чимало факторів, уникаючи яких, можна суттєво зменшити ризик розвитку цього захворювання.
Можливі причини раку
Висока концентрація в оточенні хімічних речовин. До них належать радон, азбест, радій, оксиди етилену, які містяться у ракетному паливі. Ці речовини зустрічаються досить рідко і лише у специфічних сферах діяльності, наприклад у гірничодобувній промисловості, радіології та будівництві. Такі хімікати називають канцерогенами – речовинами, які стимулюють ріст ракових клітин.
Вплив інших поширених канцерогенів. Наукою доведено, що рак викликають також тютюновий/сигаретний дим, який однаково, чи навіть більше шкідливий для пасивних курців, ніж для тих, хто сам палить.
Тривала дія сонячних променів. Сонце випромінює ультрафіолет, який підвищує ризик утворення раку шкіри. Захищайте шкіру відповідними кремами та намагайтеся не виходити на вулицю, коли сонце найбільш активне – з 11 до 3 години дня. Особливо перераховані застереження стосуються людей із світлою шкірою.
Спосіб життя: харчування, фізичні вправи, сон. Постійте вживання їжі, що містить багато консервантів, не тільки погано впливає на загальний стан здоров’я, а ще й може бути однією з причин розвитку ракових клітин. Такі ж наслідки має і «знущання» над організмом (наприклад, дуже короткий сон), а також мала фізична активність.
Підтримання здорового способу життя, мабуть, найкращий спосіб запобігання раку. Вживайте їжі, багату на антиоксиданти (молекули яких запобігають окисленню, що пошкоджує клітини організму): фрукти, овочі – а також продукти, які містять лікопін (речовина рослинного походження, яка зменшує ризик розвитку хвороби): помідори, кавуни та папайю. Забезпечте тілу помірне фізичне навантаження та необхідний відпочинок, щоб покращити здоров’я та зміцнити імунітет.
Найбільше шансів вилікувати рак є у випадку, коли хвороба виявлена на ранній стадії. Ось чому дуже важливо стежити за власним організмом та змінами у ньому, щоб, коли що, не пропустити ознаки, які можуть вказувати на розвиток захворювання. Нижче наведемо перелік найбільш загальних симптомів раку, на які варто звернути увагу.
Симптоми раку
Гулі. Йдеться про пухлинні утворення у грудях, яєчках або лімфовузлах. Вони не завжди можуть свідчити про розвиток раку, проте якщо ви знайшли щось подібне, обов’язково пройдіть обстеження. Щоб виявити їх, потрібно щомісяця проводити самообстеження молочних залоз (для жінок) та яєчок (для чоловіків).
Ненавмисна втрата ваги. Якщо ви схудли на 5 кілограмів або й більше, вживаючи таку ж їжу, що й раніше, і в такому ж об’ємі, то це може бути симптомом великої кількості хвороб, в тому числі і раку.
Лихоманка, хрипота та/або хронічний кашель. Тривала присутність (протягом трьох-чотирьох тижнів) цих симптомів може свідчити про більш серйозні захворювання, особливо якщо під час кашлю ви відхаркуєте кров чи слиз, а звичайні безрецептурні ліки не допомагають.
Постійне відчуття втоми. Зазвичай воно з’являється тоді, коли рак вже активно прогресує, проте може виявитися і на початку розвитку хвороби.
Біль. Біль з’являється тоді, коли рак поширюється та вражає інші нерви та органи. Прийнято вважати, що біль не є симптомом раку на ранніх стадіях, окрім тих видів цієї хвороби, які впливають на кістки.
Зміни у кишечнику. Сюди входять діарея та запор, які постійно з певною періодичністю проявляються, здавалося б, без причини. Зверніть увагу також на кров у випорожненнях та ступінь їх густини. Такі зміни у роботі організму зазвичай пов’язують із раком кишечника.
Зміни у родимках. Зверніться до лікаря, якщо ваші родимки змінюють колір, мають нерівні краї чи кровоточать. Загостріть увагу і на тих родимках, які ростуть або раптово з’являються.
Виразки або рани, які не заживають. Зазвичай рана заживає за кілька днів; якщо пройшло кілька тижнів, а вона не затягнулася, зверніться до лікаря. Також зверніть увагу на виразки в роті, які не загоюються.
Варто розуміти, що усе вищеперераховане – це лише загальні симптоми раку. Непогано також поцікавитися особливостями якогось конкретного виду цієї хвороби, особливо якщо вам здається, що ваш ризик захворіти досить високий. Наявність будь-якої з названих ознак не означає, що у вас рак, проте у такому випадку точно не буде зайвим пройти обстеження у лікаря, щоб перевіритися на наявність інших недугів, які передбачають подібні симптоми.