Чаї з липи, м’яти, шипшини, троянди, кульбаби і інших рослин – кращий спосіб зігрітися взимку. Читай нижче, коли їх пити і чим вони корисні!
Більшість чаїв заварюються стандартно: чайну ложку з гіркою сухого листя або плодів заливають повною склянкою окропу і дають настоятися 10 хвилин (краще всього в термосі), проціджують в чашку.
Перед заварюванням шипшини сухі плоди слід злегка розчавити. Крім того, шипшина можна і бажано проварити. Також можна проварювати соцветья липи. Решта чаї заварюють описаним вище способом, і випивати їх слід відразу ж. Залишати настій на заварці довше небажано, оскільки він стає гірким і шкідливим, особливо у міру охолодження.
Види трав’яних чаїв:
Чебрець. Рекомендований при грипі, спазмах шлунка, захворюваннях нирок, як сечогінний, при анемії, безсонні, мігрені, ревматичних болях. Також його п’ють як «чоловічий» чай.
Ромашка. Серцевий чай. Має виражену антітромбіческое впливом та антимікробну дію (при грипі, простудах, запаленнях).
Шипшина. Кладезь антиоксидантів, флавоноїдів, вітамінів (С, К) і мінералів, зміцнює імунну систему. Якщо тобі хочеться випити червоного вина, але не можна вживати алкоголь, випий настій шипшини. Крім того, допомагає боротися з діареєю.
Клевер. Чай від кашлю (з медом), для печінки, від жіночих болів. Рекомендований при цукровому діабеті замість звичайного чаю (без подслащения).
Роза. Покращує настрій; противірусний чай, зміцнює імунітет. Цей чай особливо швидко втрачає смак після заварювання, остиглий чай з рожевих бутонів вже не можна пити.
Лимонна м’ята. Чай заспокоює і допомагає впоратися з проблемами травлення, викликаними нервовим розладом. Знімає напругу покращує сон, полегшує біль, підвищує концентрацію.
Фенхель (кореневища, насіння). Чай-діжестів, поліпшує травлення, знімає здуття – з цією метою його дають навіть немовлятам. Також допомагає при кашлі, застуді, отитах.
Суничні листя. Очищає кров, допомагає кроветвореніію, заспокійливий, загальнозміцнюючий. У цей ароматний чай можна додавати і підсушені ягоди.
Деревій. 1 чайну ложку трави деревію проварюють з 1 склянкою окропу протягом 5-10 хвилин і п’ють (по півсклянки) при гастритах. При болях у шлунку також заварюють суміш квіток ромашки та деревію.
Кульбаба. Цей чай допоможе печінці справлятися з навантаженнями, особливо, якщо ти вживала алкоголь, куриш або приймаєш ліки. Полегшує запори, підвищує засвоюваність корисних речовин з їжі.
Липа. Розслабляючий чай, що знімає неспокій і понижуючий тиск. Рекомендований для полегшення болю при мігрені. Дві чашки липового чаю з липовим медом на день допоможуть запобігти застуди. Але не слід повторювати процедуру щодня: цей потогінний чай – серйозне навантаження для серця.
Лаванда. Заспокоює нервову систему, вирівнює дихання, дарує здоровий сон, бадьорить гіпотоніків. Чай від мігрені і для виведення шлаків.
Османтус, або квіти коричного дерева. Нормалізує обмін речовин, сприяє нормальній роботі підшлункової. Ці маленькі біло-жовті квіточки часто просто додають при заварюванні чорного або зеленого чаю.