Походження назви міста Луцьк

Луцьк (пол. Łuck, нім. Luzk, лат. Luceoria) – великий обласний центр Волинської області. Луцьк – одне з найбільших міст Західної України.  Місто Луцьк древнє і вічно молоде.   Місто Луцьк – це місто-фортеця, місто мирного співіснування церков та монастирів різних віросповідань: бернардинський, домініканський, іезуїтський, сестер-бригідок, будівлі деяких з них залишилися і до нині.

Вважається, що перша письмова згадка про Луцьк відноситься до 1085 року, і від цієї дати розпочинається відлік історії міста.
Щодо походження назви міста існує ще ряд версій, які базуються переважно на переказах та легендах.

Сучасна назва міста Луцьк походить від більш старої назви «Лоуческ» або «Лучеськ».

Згідно однієї з легенд назва міста походить від імені юнака Луцька, що був пастухом. Одного разу він побачив у річці Стир засмолену бочку і , діставши її, знайшов там грамоту на заснування міста. Таким чином від імені свого засновника Луцька місто отримало свою назву.

Згідно іншої – місто назване Луцьком на честь вождя східнослов’янського племені дулібів Луки.

Наступна версія ґрунтується на тому, що місто отримало назву від слова лук, тобто зброя. Мовляв місцеве населення, коли нападав ворог, ховалося за укріплення городища і з допомогою луків і стріл вправно відбивали атаки. Оскільки лук був їхньою основною зброєю, мешканців назвали лучанами, а їхнє поселення – Луцьк.

Цілком логічною видається версія згідно якої місто назвали Луцьком тому, що річка Стир вигином у вигляді лука омиває зі сходу, півдня і заходу центральну частину міста.  Лука – «кривизна, затока, вигин, берег затоки, берег річкової дуги».

Слід зазначити, що при закладанні укріплень та міст тогочасні мешканці для їх захисту намагалися максимально використати ландшафт, і багато з них було розташовано у вигинах річок.