Походження назви міста Львів

Львів – перша згадка в літописі – 1256 рік. Назва походить від власного імені Лев із суфіксом належності – ів. Пов’язують з ім’ям Галицького князя Лева, який побудував у ХІІІ столітті міські укріплення.

 

Назва «Львів» дана місту на честь князя Лева Даниловича, сина засновника Львова Данила Галицького. Протягом своєї історії Львів жодного разу не змінював назви. Назва міста різними мовами звучить так: польською мовою — Lwów (Львув), англійською — Lviv (Львів), російською — Львов (Львов), німецькою — Lemberg (Лемберґ), їдиш — לעמבערג, латинською — Leopolis (Леополіс), вірменською — Լվով (Лвов), кримсько-татарською — İlbav (Ільбав). Щодо Львова традиційними є багато епітетів. Розповсюдженою є назва «Місто Лева». Час від часу вживаються такі порівняння, назви та словосполучення, як «місто левів», «місто сплячих левів», «Королівське місто», «Перлина корони Європи», «Місто-музей», «столиця Галичини», «маленький Париж», «маленький Відень», «український П’ємонт», «Бандерштадт», «культурна столиця України» та інші.
“Місто Лева”, “Леополіс”, “Ільбав” так місто Львів називали у різні часи на різних мовах. Та як виникло таке славне місто з багатою історією та легендарною бувальщиною? 
У V століті тут виникло перше поселення на березі річки Полтви. До 1240 року воно перетворилося на типое село того часу. Те що до заснування Львова на його місці жили люди, засвідчують археологічні дослідження.
В 1201 році у князя Київського Романа Мстиславовича та його дружини Анни народжується син Данило. Разом з матірю він проживає у Галичі поки, його батько Роман постійно знаходиться у походах проти полоаців та поляк. 
Після смерті батька Данило з матірю переїхали до Володимира-Волинського, а через рік й до Кракова. У 1212 році Данило повертається до Володимира-Волинського і через 2 роки стає там його володарем.
У 1228 році у Данила та його дружини Анни (доньки Мстислава II Удатного) народжується син Лев.
Близько 1250 року Данило вирішує будувати нові укріплені міста. У цьому йому допомагає його вже дорослий син Лев. Таким тином виник Львів. Те що Лев будував укріплене місто разом з батьком засвідчує напис на Галицькій брамі (у XVII ст.) латинською мово про Львів: “Князь Лев поклав мені підвалини. Нащадки дали ім’я Леонтопіліс”
Під час археологічних досліджень на Замковій горі та неподалік Полтви знайдено чимало ремісничих виробів саме XIII ст. Велика частина їх виготовлена місцевими майстрами, деякі завезені з інших міст. Таким чином заснування укріпленого міста можна впевнено датувати XIII ст.