Як садити моркву? Посадка та вирощування моркви

Морква – рослина довгого дня, тобто для цвітіння і плодоношення необхідний світловий день, тривалістю більше 13 годин. При короткому світловому дні (менше 12 годин) стрілка з насінням не утворюється. Морква – холодостійка рослина, сходи витримують заморозки до -4 ° С. Морква – невибаглива у вирощуванні культура.
Морква світлолюбна, віддає перевагу теплі пухкі грунти, багаті перегноєм.
Ph кислотність грунту 5,5-7,0, кислі грунти необхідно вапнувати.
Морква посухостійка. Поливи необхідні моркви в посушливі періоди. Норма витрати води – 5 л на 1 м ².
Підготовка до посадки
Насіння моркви сходять дуже довго (до трьох тижнів) і потребують попередньої обробки перед посадкою. Насіння моркви можна замочувати в холодній воді на 24 години, але тому вони покриті дрібними ворсинками, для кращого ефекту їх корисно спочатку відшліфувати (для цього їх досить просто потерти між сухими долонями). У перебігу замочуванню воду потрібно зливати не менше 6 разів, поки вона не стане прозорою. На останок можна залити насіння розчином мікроелементів. Набряклі вологі насіння опудрювальні крейдою (щоб вони були краще видно) і підсушують до сипучості.
Для отримання більш раннього врожаю і збільшення холодостійкості сходів насіння моркви після замочування можна залишити до повного набухання і пророщування 10% насіння при температурі 0 ° С.
Можна ретельно перемішати насіння з зволоженим некислим торфом і помістити в тепле місце на тиждень, стежачи за тим, щоб суміш була волога і отримувала доступ кисню. Суміш торфу і пророслого насіння висівають на грядки як звичайно.
Можна наклеювати насіння моркви на паперову стрічку.
Восени необхідна глибока перекопування грядки з внесенням органічних добрив і мінеральних на1 м ²: 10 г сечовини, 30 г суперфосфату, 15 г калійних добрив.
Великі дози органіки і внесення свіжого гною призводять до розгалуження коренеплодів. Ідеально вносити органіку під попередник.
При необхідності моркву підгодовують мінеральними добривами 1-2 рази за сезон. На 1 м ² вносять 10 г сечовини, 25 г суперфосфату, 15 г калійної солі.
Попередниками для моркви можуть бути огірок, кабачок, капуста, картопля, томат, цибуля, особливо, якщо під них вносили органічні добрива.
Не рекомендовано саджати моркву після петрушки, моркви, квасолі.
Насіння проростає при +4 – +6 ° С, до посіву насіння моркви приступають як тільки дозволить грунт, зазвичай в кінці квітня. Середньостиглі та пізні сорти моркви можна висівати з 25 квітня по 5 травня. Останній термін посіву на середніх грунтах – друга декада травня, на легких – кінець травня. Сходи моркви не бояться заморозків -4 ° С.
Можливий підзимовий посів моркви, що дозволить отримати врожай на 15 днів раніше. Під зиму висівають ранні сорти. Грядки повинні бути підготовлені за 3 тижні до посіву. Терміни підзимового посіву моркви – кінець жовтня-початок листопада. У безсніжні зими грядки накривають. Насіння моркви для підзимового посіву повинні бути сухими. Грядку мульчують шаром 3 см. Навесні грядку накривають плівкою.
Морква сіють рядами, з міжряддями 20 см.
Перше проріджування сходів моркви роблять, залишаючи між рослинами 1 см. Друге проріджування проводять на стадії 5 листочків і відстань між рослинами повинна бути 4 см. висмикнути за таких проривах моркву можна вживати в їжу разом з бадиллям.
Для точності посадки дрібне насіння моркви можна попередньо наклеїти на смужку нещільною папери, для чого на неї попередньо наносять клейстер з борошна або крохмалю і розкладають насіння через 5 см. Щоб насіння не обсипалися, смужку згинають уздовж всієї довжини навпіл. Після того, як стрічки просохнуть, їх згортають в рулони.
Насіння моркви загортають на глибину 2 см. Грунт після посіву мульчують. Потрібно стежити, щоб на поверхні не утворилася грунтова кірка, яка утруднить поява сходів.
Хвороби та шкідники моркви: чорна гниль (альтернаріоз), фомоз (суха гниль), бактеріоз, біла гниль, бура плямистість листя, повстяна хвороба, церкоспороз, морквяна муха. Розміщення морквяних грядок в продуваються місцях знижує чисельність морквяної мухи.
Багато рослин у спільних посадках в змозі самі подбати про своїх сусідів і захистити їх.
З багатьма проблемами моркви допоможуть впоратися народні засоби.
Догляд за морквою полягає у своєчасному проріджуванні сходів, прополка, поливах і підгодівлі (1-2 рази за потреби).
Збирання моркви закінчують до 25 вересня.
Сорти моркви: Віта Лонга, Вітамінна 6, Лосиноостровская 13, Каллісто, Московська Зимова А-515, Нандрін, Нантская 4, 14, Наполі, Олімпус, Шантене 2461.