Як садити огірки? Посадка та вирощування огірків

Огірки бувають грунтові та салатні (довгі). Вирощувати огірки можна у відкритому грунті, але краще в парниках і теплицях. Огірок – плетистими рослина, яку можна вирощувати в сланкий формі або на шпалері, що істотно збільшує врожай. Огірок – дуже вологолюбна і теплолюбива рослина. В ідеалі, томати та огірки краще вирощувати в різних парниках, тому що огірки воліють вологе тепло, а томати люблять сухе повітря. При нестачі вологи в грунті та повітрі, а також при холодній температурі зеленці можуть зупинитися в рості. 
Огірок вимогливий до світла, при вирощуванні у відкритому грунті віддає перевагу захищеним від вітру місця і високі грядки.
Ph кислотність грунту 6,4-7,0, кислі грунти для огірка не годяться, їх необхідно вапнувати.
Огірки люблять поливи. При нестачі вологи листя огірків темніють, стають крихкими. При надлишку вологи вони блідо-зелені. Огірок потребує поливах особливо в період масового формування плодів.
Не варто поспішати з першими поливами розсади огірків, тоді у неї буде більш потужний стебло, короткі міжвузля і хороша коренева система. Полив проводять при частковому підсиханні грунту, без запізнень.

Вода для поливу повинна бути не менше +18 ° С.
Від нестачі вологи і при скачках температур огірки стають гіркими.
Насіння огірків можна висівати сухими, але краще заздалегідь обробити.
Огірки потрібно саджати в багату органікою грунт. Восени або навесні на грядку вносять 10-15 кг органічних добрив (на 1 м ²). Мінеральні добрива розкидають навесні за 3 тижні до посіву або посадки розсади огірка в кількості – 10 г азоту, 12 г фосфору, 12 г калію.
Першу підгодівлю огірків проводять у фазі 1-2 справжніх листків, але при хорошому розвитку сіянців можна підгодувати і пізніше. Для цього розводять у 10 л води 10 г аміачної селітри, 10 г калійної солі і 10 г суперфосфату. (На 10-15 рослин). Другу підгодівлю огірків роблять через 15 днів після першої, подвоївши кількість розчиняються добрив. Розчин не повинен потрапляти на зелені частини рослин.
На бідних грунтах і при слабкому зростанні огірків (або замість другої підгодівлі) їх можна підгодувати розчином коров’яку або курячого посліду з додаванням золи.
При недоліку харчування, огірки скидають всі зав’язі, листя у них жовтіють.
При недоліку харчування плоди огірка деформуються: грушоподібна форма огірка свідчить про нестачу калію в грунті, звужений посвітлілими загнутий кінчик (як дзьоб) – симптом нестачі азоту, огірок з “талією” – перепади денних і нічних температур або поливи холодною водою, криві, дугоподібні огірки можуть вийти в результаті перехресного запилення різних гібридів або причина в нерегулярних поливах – “то порожньо, то густо”.
Кращі попередники для огірка – сидерати, капуста, цибуля, томат
Не можна садити огірок на грядку після рослин сімейства гарбузових
Термін посадки та вирощування розсади огірка
Насіння проростає при +12 – +15 ° С. Сходи з’являються на 6 день.
Огірки можна вирощувати через розсаду, тоді насіння висівають в субстрат в кінці квітня, а висаджують розсаду на грядку вже наприкінці травня.
Субстрат для розсади огірків складають з дернової землі, перегною, коров’яку (2:7:1). Можна використовувати почвогрунт з торфу і коров’яку (4:1). На відро грунтосуміші вносять 30 г аміачної селітри або сечовини, 20 г суперфосфату, 6 г калійної солі, 30 г вапна.
Вирощування огірків у відкритому грунті ефективно при висаджуванні їх туди 25-30 денний розсадою (2-3 справжніх листа).
У перші дні для сходів необхідна температура +20-25 ° С, надалі – +20-22 ° С вдень, 15-16 ° С вночі. Огірки погано переносять пересадки, тому саджати їх краще відразу в окремі контейнери (діаметром 10-12 см) без проміжних пікіровок. У грунт розсаду огірків висаджують у віці 25-30 днів у фазі 4-5 справжніх листків.
Через 10 днів після появи сходів розсаду огірка підгодовують гнойової рідиною (1:1) або пташиним послідом (1:10), додаючи 20 г суперфосфату на 1 відро розчину.
За 1-2 дні до висадки розсади огірка в грунт її підгодовують, розчиняючи в 10 л води 15 г сечовини, 40 г суперфосфату, 10 г калійних добрив (витрата 10 л розчину на 2 м ²).
За тиждень до висадки розсаду загартовують, привчаючи поступово до сонячних променів, прохолодного повітря і вітру.
Для профілактики захворювань корисно обробити розсаду огірка Епін або іммуноцітофітом.
Якщо сіяти насіння огірків прямо у відкритий грунт, це необхідно зробити на початку червня, але для надійності сходи краще прикрити плівкою або лутрасилом.
При температурі +20 ° С цвітіння настане на 10 днів пізніше, ніж при +27 ° С. При температурах 32 ° С розвиток огірка загальмовується.
Схема посадки огірків у відкритий грунт – 20х100 см.
Схема посадки огірків в теплиці – 80х60 см.
Огірок має рости в теплій прогрітій грунті, тому краще його вирощувати на грядках, висотою 25 см. Орієнтувати огіркові грядки краще зі сходу на захід, влаштувавши невеликий нахил на південь.
Насіння огірка закладають на глибину 2-3 см.
Схожість насіння огірка краще після 2-4-річного зберігання.
Хвороби та шкідники огірка: антракноз, борошниста роса, коренева гниль, біла гниль, бактеріоз, огіркова мозаїка, баштанна попелиця, білокрилки, слимаки, павутинний кліщ. З багатьма проблемами допоможуть впоратися народні засоби, але краще вибирати сорти огірка, стійкі до хвороб.
Багато рослин у спільних посадках в змозі самі подбати про своїх сусідів і захистити їх.
Догляд та вирощування
Огірки потребують частих поливах, підгодівлі і декількох підгортання за сезон, що стимулює утворення додаткових коренів. Грунтові огірки зазвичай прищипують над 5-6-м листом для стимуляції утворення бічних батогів. У тепличних огірків регулярно прищипують бічні батоги над першою зав’яззю. Для спрощення догляду та поліпшення температурного і водного режиму грядки з огірками краще мульчувати.
Необхідно видаляти зайві плоди, які досягли 5-7 см, щоб на одній рослині залишалося не більше 10-18 огірків.
Огірки люблять підвищену вологість, для чого їх можна обприскувати, але перестаратися в цьому питанні теж не можна через ризик різних грибкових захворювань. При вирощуванні огірків у теплицях необхідні регулярні провітрювання.
Для підвищення врожаю і поліпшення опиляемості у город потрібно залучити комах-запилювачів, для чого рослину під час цвітіння можна обприскати розчином цукру (100 г) і борної кислоти (2 г) на 1 літр гарячої води. Також неподалік можна розвісити баночки з розчином меду (1 чайна ложка на 1 склянку води). Щоб уникнути отруєнь комах-запилювачів під час цвітіння саду не застосовуються обприскування отрутохімікатами.