Корисні поради: як навчитися малювати

Як і в будь-якому новій справі, найважче – зробити перший крок. Головне пам’ятати про те, що для того, щоб навчитися малювати необхідно практикуватися, щоб набути потрібні навики. Пам’ятайте: все йде від деталей до цілого, від простого – до складного. Отож, вчимося малювати. 


Як навчитися малювати: копіювання, обведення ліній та перемаловування. 
Почнемо з найлегших вправ, таких як копіювання, обведення ліній і рисунок, перемаловування елементарних предметів з натури. Часто на перших порах початківці художники налаштовані скептично, адже їх свідомість повно яскравих образів, картин, які хочеться скоріше відтворити на папері. Тоді і відбувається зіткнення з першою перепоною – «непокорою» пензля та олівця. Образ, такий чіткий в уяві, на папері виглядає зовсім іншим, не бажає слухатися, тому слідом приходить розчарування, зневіра, а весь ентузіазм розчиняється, наче крапелька фарби у склянці з водою. Тому, якщо вже вирішили навчитися малювати, наберіться терпіння. Підготуйте олівець і папір. Будемо тренувати координацію, окомір і дрібну моторику. 

Отже, копіювання. Не всі люблять цей спосіб, вважаючи, що він не залишає місця для самовираження. Але зачекайте, ви ще встигнете самовиразитися. Свідоме копіювання в процесі навчання малюнку відіграє дуже велику роль, особливо для початківців. Це перший крок до придбання базових навичок у малюванні: твердості руки, чіткості ліній, гострого ока.

Візьміть будь-яку нескладну картинку і спробуйте її змалювати. Уважно вивчайте деталі. Не виходить зобразити якийсь предмет? Обведіть його на картинці і перенесіть на аркуш паперу. Потім спробуйте змалювати картинку під різними кутами, адже мета даного вправи не змалювати всю картину, а навчитися чітко виводити лінії предметів. Таким чином, ви ставите руку, концентруєтесь, рука запам’ятовує форму, і з кожним разом виходить все краще і краще. Головне, тримайте олівець легко, не напружуючи кисть руки.
Як навчитися малювати: Змальовування з натури. Наступний етап – складний, але не менш захоплюючий. Замініть копійований малюнок на будь-який нескладний предмет: руку, яблуко, лампочку. Якщо в попередніх вправах ви копіювали вже намальований предмет, то тепер завдання ускладнюється передачею предмета реального. Спробуйте змалювати його з натури. Ви вже будете відвикати від малювання предметів, зображених на площині, а самі навчитеся переносити їх на площину вже впевненою рукою.
Як навчитися малювати: малювання з пам’яті. Коли ви трохи потренувалися з копіюванням форми і намальоване вами яблуко зовні значно відрізняється від груші, можете перейти до наступної вправи. Вона трохи складніша і спрямована на розвиток пам’яті та спостережливості, що є одним з найважливіших аспектів у діяльності художника. Цей прийом допоможе вам розвинути зорову пам’ять і більш гостре відчуття лінії і форми. Знову ж таки, візьміть зображення, подивіться на нього уважно, постарайтеся запам’ятати все, що на ньому зображено, причому як можна ретельніше. Уважно вивчивши його, приберіть вбік і спробуйте намалювати побачене по пам’яті. Коли ж здається, що забулася форма предмету, знову розгляньте зображення і продовжуйте малювати. Повторюючи таким чином свої спостереження, ви привчаєте очей і руку легко сприймати і передавати на папері будь-яку форму.

Не слід відразу вибирати картинки, насичені деталями. Візьміть звичайні чорно-білі контурні малюнки та ілюстрації до дитячих книг, зображення символів та орнаментів.

Спочатку не затримуйте увагу на таких аспектах малюнка, як тіні, перспектива, пропорції і палітра, адже ваша перша задача – навчитися малювати лінії і контури як дивлячись на приклад, так і по пам’яті. Виконуйте їх 10-20 хвилин на день, і результат не змусить себе довго чекати.

Тепер, коли ваша рука з легкістю зображує будь-які контури, і ви здатні перенести предмет на папір, лише глянувши на нього, або просто представивши, вчимося сприймати картину більш цілісно.


Малюємо натюрморт. 
Малювати натюрморт набагато легше, ніж пейзаж або портрет, тому у всіх ізостудія новачки починають свою діяльність саме з натюрмортів. Предмет в натюрморті нерухомий, його форму легше зрозуміти і передати в малюнку. У цій роботі ви засвоїте ті основи малюнка, без яких малювати більш складні об’єкти, наприклад, фігуру людини, буде неможливим.Щоб робота припала до душі, виберіть цікаву вам групу предметів. Це може бути посуд на столі, куточок кухні, дворові лавки. Важливість живої композиції полягає в тому, що у кожного хто малює відкривається своє бачення предметів, фарб і тіней. У натюрморті все взаємопов’язано, саме натюрморт вчить бачити малюнок у цілому, а не по частинах. Подивіться на композицію, запам’ятайте її, закрийте очі і уявіть картину в розумі, потім відкрийте очі і починайте малювати. Повсякденні, здавалося б, предмети залишають вам небувалий простір для творчості. Наприклад, намалювавши натюрморт, ви зможете проявити фантазію і домалювати уявний предмет – додати фарб і тіней або ж, навпаки, зменшити їх. Словом, вперед! 

Корисні поради. 
Пам’ятайте, що при постійному занятті малюванням накопичується досвід, знання, уміння дивитися на натуру і помічати деталі, уміння ставити перед собою завдання і, вдосконалюючись, рухатися вперед. Вам легше буде зображувати предмети вашої фантазії, покладаючись на накопичені навики зображення реальних предметів. Після придбання елементарних навичок не зупиняйтеся на натюрмортах, пробуйте зображувати все, що вам подобається: тварин, птахів, квіти, дерева, небо, гори і водну поверхню.Постійно досліджуйте навколишній світ і безмежні можливості власної уяви, щоб виявити по-справжньому унікальні і привабливі об’єкти для малювання. Демонструйте свої малюнки, навіть найперші і невдалі. Критика тільки підкаже вам, як виправити помилки.