Корисні поради: Як залишатися здоровим працюючи за комп’ютером?

Комп’ютер, безумовно, шкідливий – з цим сьогодні вже ніхто не сперечається. Та й науково-технічний прогрес разом з розробкою нових операційних систем і поліпшенням комп’ютерних пристроїв постійно рухається у напрямку до медичної безпеки розумних машин – а значить, визнає їх теперішню небезпеку.

Чим шкідливий комп’ютер, та як зменшити цей шкідливий вплив, спробуємо розібратися.

Робоче місце

На мою думку, цей пункт є основним. Місце де ми проводимо більшу половину свого часу повинно подобатись нам. Тут має бути максимально комфортно. Потрібно уважно ставитись до освітлення. Краще щоб воно було штучним, бо сонячне світло непостійне і дає бліки, тому комп’ютер варто перемістити подалі від вікна. Підбір освітлення – індивідуальна річ, але варто пам’ятати, що надлишок світла краще, ніж недолік. Крім того, не варто працювати перед монітором в повністю темному приміщенні. Це негативно впливає на очі. Тому, працюючи за комп’ютером ввечері і вночі, обов’язково включайте в кімнаті світло!

На столі має бути достатнього вільного місця. Приберіть весь непотріб та залиште лиш саме необхідне, щоб нічого вас не відволікало. Для зменшення напруги м’язів, руки повинні вміщатись на поверхні столу, а не висіти перед нею.

Зір

Тримаємо дистанцію. У силах кожного з нас звести до мінімуму шкідливий вплив комп’ютера на зір. Для цього потрібно в першу чергу пам’ятати про відстань від монітора до очей – вона має бути не менше 50 сантиметрів. При цьому краще, якщо верхній край екрану буде розташований на рівні очей або трохи нижче.

Робимо перерви. Щогодини необхідно робити 5-10 хвилинну паузу для того, щоб очі встигли відпочити і не перенапружувалися. Час перерви можна витратити на вправи для очей.

Боремося з «сухістю очей». При довгій роботі за комп’ютером в очах виникає відчуття сухості, тому потрібно постійно зволожувати їх слизову оболонку. Допоможе наступну вправу: закрийте очі і пообертайте ними, при цьому щільно стуливши повіки.

Так як при виконанні очних вправ йдеться про розвиток м’язів, то в цій справі важлива систематичність і регулярність. Існує багато різних методик, але для простого розслаблення очей зазвичай досить серії з 5 вправ:

Міцно зажмурте очі на 3 с., потім відкрийте на 3 с. Повторити 5 разів.
Швидко моргайте протягом 30-60 с.
Обережно помасажуйте очі через закриті повіки круговими рухами вказівних пальців протягом 30 с.
Послідовно чергуйте погляд на близький предмет і погляд удалину. Це важлива вправа, тренує акомодаційні м’язи.
Після цього повторіть масаж очей через повіки.
Постарайтеся робити ці вправи 2-4 рази щодня, але не перестарайтеся: зайві навантаження очам не потрібні.

Постава

Задумайтеся, в якому положенні ви звикли сидіти за робочим столом. Переконайтеся, що під час роботи ваше тіло знаходиться в комфортному та правильному положенні. Придбайте якісне ергономічне крісло і стежте за поставою. Зап’ястя та кисті рук не повинні відчувати напруги, а клавіатура повинна бути зручною.

Пропоную переглянути відео, в якому зрозуміло та просто показано, як слідкувати за поставою під час роботи за комп’ютером:

Пийте більше води

Допоможіть організму уникнути зневоднення. Вдома з цим завданням впоратися легко: улюблена чашка і прохолодна чиста вода завжди під рукою. Якщо ви відчуваєте непереборне бажання попити, значить, вже давно пора було це зробити.

Більше рухайтесь

Дуже важливо, роблячи перерви в роботі, рухатись. Особливо корисно робити прогулянки на свіжому повітрі, і чим більше, тим краще. Деякі вправи можна робити сидячи на стільці. Підтримуйте організм у тонусі, продуктивність від цього тільки збільшиться.

Для мене виходом з цієї ситуації стала йога. Кохана цим займається досить давно, от і мене підсадила. Спробував – сподобалось, тому і вам раджу.

Правильно розраховуйте час

Потрібно стежити за тим, скільки часу у нас займає робота за комп’ютером. Тільки таким чином можна слідкувати за здоров’ям та і за продуктивністю своєї праці. Для цього є багато програм. Особисто я, користуюсь простенькою програмкою Timer Control (не потребує встановлення, просто розархівовуємо та запускаємо).