Одними з найбільш поширених травм є опіки. Часто вони стають результатом недбалості або незнання того, як поводитися з певними приладами та легкозаймистими речовинами.
Люди, які пережили опіки, зазвичай легше переносять сильний біль. Так стається тому, що опіки вражають шкіру, на якій знаходиться безліч нервових закінчень. Незалежно від причини подібні травми потребують негайного лікування. Тому обов’язок кожного з нас – знати основи першої допомоги у таких випадках.
Визначте ступінь опіку. Так ви знатимете, як точно діяти, оскільки різні травми різної інтенсивності потребують різного лікування. Є три ступені опіків. Перший характеризується почервонінням або легким набряком верхнього шару шкіри і є найлегшим пошкодженням. Другий сягає внутрішнього шару шкіри – дерми – і призводить до виникнення пухирів. Опік третього ступеня найбільш небезпечний, оскільки уражені і зовнішній, і внутрішній шари шкіри. Пацієнти з такою травмою переживають жорстокий біль та шок.
Уражену ділянку помістіть під холодну проточну воду. Після того, як ви визначите ступінь опіку, негайно помістіть пошкоджене місце під холодну проточну воду на 10-15 хвилин, поки біль трохи не вщухне. Це стосується опіків першого та другого ступеня, при яких немає відкритої рани. Проточна вода допомагає полегшити біль, а також очищує рану від будь-якого бруду. Якщо поряд немає проточної води, візьміть чисту тканину, змочену холодною водою, та легенько протріть травмовану область. Занурення у холодну воду допоможе зменшити набряк. Пам’ятайте, що ні в якому разі не можна класти на рану лід або інші холодні речі, оскільки це може призвести до напруження нервів та уповільнити процес загоєння.
Висушіть уражену ділянку. Візьміть шматок чистої тканини і висушіть область опіку. Робіть це обережно. Ні в якому разі не можна терти.
Застосовуйте мазі проти опіків, щоб пом’якшити біль. Ці засоби виготовлені на основі особливих інгредієнтів, які знімають біль та набряк. Переконайтеся, що вони куплені в аптеці чи у спеціальних магазинах. Не використовуйте мазі та гелі, якщо у потерпілого є алергія на шкірі. Проте обов’язково тримайте такий засіб в аптечці.
Накладіть пов’язку або накрийте травмоване місце. Використовуйте дезінфіковану або нову тканину, щоб закривати рану протягом усього часу лікування. Проте не зав’язуйте пошкоджену ділянку надто тісно, оскільки це утруднює циркуляцію повітря, яка сприяє швидшому загоєнню. Ні в якому разі не беріть тканину з ворсинками, оскільки ті можуть потрапити у рану. Пов’язки та накривання застосовуйте і при сильних опіках, поки не прибуде швидка або хворого не доставлять до лікарні.
Заспокойтеся. У більшості випадків опік третього ступеня змушує людину страждати від сильного болю, що призводить до шоку, утруднення дихання, а іноді й до задухи. Будьте спокійними та зосередьтеся на потребах постраждалого. Переконайтеся, що людина знаходиться у безпеці, особливо на відритому повітрі. Негайно викличте допомогу. В очікуванні порятунку надайте потерпілому першу допомогу. Не намагайтеся зняти обпалений одяг, щоб не пошкодити рану ще більше. Якщо є великий набряк, огорніть уражену ділянку вологою чистою тканиною.