Походження назви міста Хотин Хотинського району


Хотин — місто в Україні, центр Хотинського району Чернівецької області. Розташоване на правому березі Дністра. Відоме фортецею 13 — 18 століття, що збереглася до наших днів.
Серед багатьох легенд і міфів, що стосуються минулого Хотина і фортеці, можна почути різноманітні розповіді щодо часу заснування та походження назви міста.

Назва міста, ймовірно, походить від дієслова “хотіти” (“хотинь”), тобто бажати: це місце було завжди бажане для древніх поселенців, вони завжди хотіли жити у нашому красивому і багатому краї.

Інші версії пояснюють походження назви міста від слов’янського імені Хотин або від імені вождя даків Котизона (Хотизона) сучасника і ворога імператора Августа.

Ще одна версія стверджує, що перший поселенець на місці нинішнього міста Хотина був чоловік по імені Хо. Земля, на якій поселився Хо, була дуже родючою, тому приваблювала багатьох. Аби засвідчити, що ці землі вже заселені і таким чином зберегти їх від чужих посягань, чоловік обгородив їх тином. Пізніше це поселення розбудувалося і на його місці виросло місто, яке назвали Хотин.

А в ісландській мові хотин (hotun, hot|un f -unar, -anir) – погроза, загроза.

В грецькій мові є слово “хоті” – жінчин, дружинин, в перекладі на українську мову – Хотин.

Hotin, Hutin – одна з молдавських фортець, а з 1714 до 1812 рр. — центр одного з турецьких еялетів (областей). Основа цього слова „хут”(hut) на тюркській мові означає „велика риба”, сузір’я „риба” на південній кулі неба.

Також є цікаве співзвуччя у народу саха (Киргизія), богиня Аан Алахчин Хотун (Ан дархан хотун, Аан дархан хотун, Ан Алай хотун, Ан Алахчин) – Дух, Господарка Землі.

Також у якутській міфології Ан дархан хотун (Аан дархан хотун, Ан Алай хотун, Ан Алахчин) – Дух, Господарка Землі.

Представляли Ан дархан хотун у вигляді сивої старої благородної зовнішності. Вважалося, що вона мешкає на священному родовому дереві. Весною їй приносили жертву біля великого старого дерева, котре обвивали мотузкою з кінського волосся, прикрашеними мініатюрними телячими намордниками з берестя і пучками кінського волосся.

Інша версія стверджує, що походження назви міста походить від молдавського слова “готул” – злодій, розбійник, тому називається Готін.