Походження назви с. Розтоки (Чернівецька область)

Над Черемошем лежать Розтоки. Півтисячі років тому після сильних дощів долина, де жили люди, була залита водою, тож довелося переселятися у гори. Після того, як негода відступила, долина виявилася розділена навпіл бурхливою річкою.

Люди, спускаючись з гір, запитували тих, хто вже дійшов до своїх помешкань: “Через (річку) мож?” Ті ствердно відповідали: “Мож!”. Так річка стала Черемошем, а розділене навпіл село на її березі Розтоками. От вам і етимологічна легенда.

Зараз колись єдине село розділене між Івано-Франківською та Чернівецькою областями.Розтоками на початку ХХ ст. милувалася з перевалу Німчич Леся Українка, якій село видалося срібною казкою серед гір: “Раз заїхали високо на гору Німчич і бачили звідти при заході сонця щось таке гарне і срібне, як мрія, – кажуть, що зветься Розтоки, але я думаю, що то ніяк не зветься і його вже тепер нема, бо щось такого може показатись тільки раз і зникнути, а вже якби хто вдруге хотів би те саме побачити, то не знайшов би”.

Саме в Розтоках народився найвідоміший хіт Володимира Івасюка “Червона рута”. В 1969 р. композитор мандрував Карпатами, записуючи народні пісні. В гостях у актора Івана Миколайчука Івасюк вперше чує легенду про таємничий цвіт червоної рути, що цвіте лише раз на рік.

Коли наступного року Володимир Михайлович потрапив до Розток для зйомок фільму “Білий птах з чорною ознакою”, він знову почув легенду про містичне чар-зілля. В Розтоках з’являється остаточний варіант тексту пісні, яка вперше прозвучить в передачі “Камертон доброго настрою” 13 вересня 1970 р.