Як вирощування і доглядати за персиком

Вибір місця для посадки персика
 
Персик можна вирощувати в усіх областях, де вирощують виноград. Однак для того, щоб персикові дерева прижилися в північних областях України, пішли в ріст і дали хороший врожай, необхідно створити для них сприятливі умови і надалі постійно їх підтримувати. При виборі ділянки для посадки слід враховувати, що персик найкраще росте на середньосуглинистих грунтах з гарним волого-і повітрообміном, а також на чорноземах, багатих гумусом. Так як персик теплолюбна культура, для його посадки бажано вибирати захищені від холодних вітрів ділянки – схили південного, південно-західного та західного напрямку зі сприятливим повітряним режимом.
 
Посадка і догляд за персиком
 
Посадка саджанців може бути як осінньою, так і весняною – обидва варіанти мають як переваги, так і недоліки. Саджанці, висаджені восени, краще приживаються і навесні добре рушають у ріст. Проте взимку можливі різкі перепади температури, що може нашкодити рослинам. Щоб захистити саджанці від несприятливих умов, їх можна помістити в прикопа, а ранньою весною, до розпускання бруньок, висадити на постійне місце. Ями для посадки саджанців копають завчасно по наміченій схемі в рядах і міжряддях. Ряди в саду розташовують на рівній ділянці в напрямку з півдня на північ. Якщо сад закладають на пагорбах чи схилах, ряди розташовують поперек схилу.
 
Після посадки, незалежно від строків її проведення, деревця поливають в пристовбурні кола, які потім мульчують будь-яким придатним для цього матеріалом. Після весняної посадки саджанці обробляють від грибних хвороб, а також від сисних і гризучих шкідників баковою сумішшю фунгіцидів та інсектицидів, дозволених для роздрібного продажу населенню, в концентрації, зазначеної в інструкції до препаратів.
 
Дерева персика чуйні до поливу та підживлення органічними та мінеральними добривами. Кількість і терміни поливів індивідуальні і залежать від стану рослин, механічного складу грунту на ділянці, погоди та інших факторів. Перший полив проводять після цвітіння, щоб створити сприятливі умови для росту плодів. У цей період (за 10-12 днів до дозрівання плодів) можна також підживити рослини азотними добривами. Взагалі, азотні добрива слід застосовувати в першій половині літа, а калійні і фосфорні – у другій, а також у вересні, після збору врожаю.
 
Обрізка персикового дерева
 
З усіх плодових культур персик найбільш вимогливий до обрізку – без цієї операції його практично неможливо виростити, особливо в регіонах з несприятливими кліматичними умовами. Щорічна ретельна обрізка забезпечує умови, необхідні для росту і розвитку рослин. Обрізання на молодих деревах спрямоване на формування крони – створення скелетних гілок і відростають гілочок, на яких закладається основний урожай. Обрізка плодоносних дерев покращує фітосанітарний стан рослин, омолоджує їх, регулює навантаження врожаєм. Без обрізки персикові дерева утворюють велику кількість дрібних плодів, а також багато обростаючої деревини. Загущені дерева в умовах поганої циркуляції повітря уражаються грибними хворобами, вірусами, погано переносять зимові морози, виділяють камедь на стовбурах і скелетних гілках і в підсумку гинуть завчасно. Тому недосвідчені садівники-любителі, які не підтримують агротехніку на високому рівні, і в тому числі не роблять обрізку, помилково вважають, що посадки персика та нектарина недовговічні.
 
Весняну обрізку дерев проводять у квітні, під час цвітіння. У цей час вже можна побачити, який урожай буде в поточному сезоні, і скоригувати навантаження плодами на кожному плодоносному пагоні, ланці, а також в цілому на кожному дереві. При такій обрізці садівник може надати певний напрям зростаючим і плодовим гілочкам, що заміщає паросткам і ланкам.
 
Як на молодих, так і на плодоносних деревах щорічно проводять літню, зелену обрізку – вирізують всі загущающення, що ростуть усередину крони гілки, жирові пагони зрізують на кільце або дві бурульки. Влітку на верхній частині скелетних гілок утворюється приріст велика кількість сильних передчасних пагонів, які затінюють центральну частину крони. У результаті в нижній частині крони не утворюються квіткові бруньки, відмирає частина плодових гілочок. Ці пагони потрібно вчасно зрізати, інакше до осені вони стануть довгими і тведими, їх буде набагато важче видалити, а на рослині після їх обрізки залишаться великі рани.
 
Проріджування персиків
 
Ще одна найважливіша агротехнічна операція в персиковому саду – проріджування, або нормування врожаю. Його проводять влітку, під час вегетації персика, щоб зменшити навантаження на рослини, вручну обривають зайві зав’язі і плоди. В результаті цієї операції всі плодоносні гілки на деревах несуть рівномірне навантаження плодами, не ламаються під їх масою, всі плоди залшаються більш-менш одномірні, середньої величини. Щоб отримати плоди великого розміру, проріджування слід проводити до закінчення фази формування зав’язі (її тривалість – чотири тижні після цвітіння).
 
Персиковий сад зимою
 
Після листопада персикові дерева обробляють від грибних хвороб 3%-ою бордоською рідиною або іншими фунгіцидами аналогічної дії. Роблять вологозарядковий підзимний полив. До початку морозів біля дерев у саду заздалегідь складають матеріал для мульчування пристовбурних кіл (листя, солома, бадилля, деревна тирса, торф тощо). Пристовбурні кола вкривають тільки після перших холодів, оскільки при плюсовій температурі і сирій погоді під мульчею створюються сприятливі умови для розвитку збудників грибних хвороб. Товщина мульчирующого шару – 15-25 см. Якщо дерева залишилися незамульчірованні, то взимку пристовбурні кола вкривають снігом на висоту штамба, до скелетних гілок. Поступово шар снігу ущільнюється і захищає рослини від морозу.
 
У період відлиг штамби і скелетні гілки білять, щоб захистити їх від морозобоін і сонячних опіків.
 
Сподіваюся, що ці рекомендації, підтверджені багаторічною практикою, допоможуть садівникам виростити свій персиковий сад і щорічно отримувати високі врожаї смачних, ароматних плодів.